w

JAZDA ROWERAMI I Z PROMILAMI. MANDATY PO 2500 ZŁ.

Od kilku dni aura pogodowa sprzyja aktywnościom na zewnątrz, a wraz z nią na drogach powiatu ostrowieckiego pojawiło się więcej miłośników jednośladów. Jednak nie każdy pamięta o tym, że wsiadając na rower pod wpływem alkoholu, stwarza niebezpieczeństwo dla samego siebie oraz innych. Przypominamy, że obecnie jazda rowerem w stanie nietrzeźwości zagrożona jest mandatem w wysokości 2500 zł.

Pomimo wielu apeli skierowanych do kierujących, funkcjonariusze nadal zatrzymują nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego. Każda osoba, siadająca za kierownicę pojazdu pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, stanowi zagrożenie dla siebie oraz dla życia i zdrowia innych użytkowników drogi. Wczoraj policjanci z ostrowieckiej drogówki około godziny 18.00 w miejscowości Wólka Bodzechowska zatrzymali do kontroli drogowej dwóch rowerzystów. Jak się okazało 56-latek wsiadł na swój rower mając blisko promil alkoholu w organizmie. Natomiast u drugiego z cyklistów badanie alkomatem wykazało ponad 1,5 promila. Nieodpowiedzialni rowerzyści zostali ukarani mandatami w wysokości 2500 złotych.

Przypominamy, że zmiany wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatu karnego, które weszły w życie wraz z nowym rokiem, wprowadziły między innymi wyższe kary za wykroczenie kierowania pojazdem innym niż mechaniczny po użyciu alkoholu oraz w stanie nietrzeźwości. Rowerzyści mogą został ukarani przez policjantów za:

  • kierowanie jednośladem po użyciu alkoholu, gdy stężenie tej substancji w organizmie wynosi do 0,5 promila – mandat w kwocie 1000 zł
  • kierowanie jednośladem w stanie nietrzeźwości, gdy stężenie tej substancji w organizmie wynosi powyżej 0,5 promila – mandat w kwocie 2500 zł

Pamiętajmy, że nietrzeźwi kierujący, niezależnie jakiego rodzaju pojazdem się poruszają, stanowią zawsze ogromne niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie wpływa na koncentrację, refleks i percepcję, co może skutkować nieodwracalnymi konsekwencjami. Decydując się na prowadzenie jakiegokolwiek pojazdu, musimy być bezwzględnie trzeźwi!

Opr.EW

Źródło:KPP Ostrowiec Świętokrzyski


116 DNI POZBAWIENIA WOLNOŚCI, ZA JAZDĘ W STANIE NIETRZEŹWOŚCI ORAZ KOLIZJĘ!

DRON „STATEK POWIETRZNY” DOPILNUJE BEZPIECZEŃSTWA NA OSTROWIECKICH DROGACH!