w

ZAPŁATA ZALEGŁEGO MANDATU W WIADOMOŚCI SMS TO NOWA FORMA OSZUSTÓW!

Ostrowieccy policjanci ostrzegają przed kolejną metodą oszustw „na mandat karny”. Cyberprzestępcy wpadli na nowy pomysł i wysyłają do abonentów różnych sieci SMS-y z informacją o niezapłaconym mandacie. Wskazana przez nich kwota z reguły jest niska. Jednak otwierając link przesłany w wiadomości możemy stracić pieniądze, które mamy na koncie, ponieważ jest to próba wyłudzenia danych do logowania w bankowości internetowej!

Do ostrowieckich policjantów w ostatnim czasie zaczęły docierać informacje o pojawieniu się nowego scenariusza cyberataku „na mandat karny”. W treści rozsyłanych SMS-ów oszuści informują abonentów rożnych sieci o niezapłaconym przez nich mandacie karnym. Ponadto wskazują również datę, kiedy sprawa zostanie skierowana do sądu. Aby uniknąć takiego postępowania proszą o szybkie uregulowanie zapłaty poprzez podany w wiadomości link. Z reguły podana przez oszustów „kwota mandatowa” jest niska. Dzięki temu przestępcy liczą na to, że osoby mające dylemat, czy rzeczywiście zapomniały uregulować jakiekolwiek należności w celu uniknięcia kary oraz pod wywartą presją czasu dokonają opłaty. Dalszy scenariusz polega na tym, że po kliknięciu w podany przez oszustów link zostajemy przekierowani na stronę łudząco podobną do strony naszego banku, na której z kolei jesteśmy  poproszeni o podanie danych, takich jak: login, hasło oraz kod z SMS-a, potrzebnych do zalogowania się na rachunek bankowy. Logując się za pośrednictwem fałszywego serwisu przekazujemy w ten sposób przestępcom dane potrzebne do wyczyszczenia naszego konta.

Pamiętajmy, że dane dotyczące naszego konta bankowego, czy też karty bankomatowej są danymi wrażliwymi i nikomu nie powinniśmy ich udostępniać! Wiadomości SMS o zaległości w płatności za mandat karny są fałszywe.

Opr. EW

Źródło: KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim

32-latek spowodował kolizje, miał on ponad 3 promile alkoholu!

HULAJNOGI WYJEŻDŻAJĄ W MIASTO