w

HULAJNOGI WYJEŻDŻAJĄ W MIASTO

Choć pierwsze urządzenia typu hulajnoga pojawiły się ponad 200 lat temu, dziś dalej chętnie z nich korzystamy. Obecne znacząco różnią się od tych sprzed dwóch wieków, jak również korzystanie z nich wymaga większych umiejętności i ostrożności. Choć jeszcze poruszający się hulajnogą traktowany jest jako pieszy, to i tak na drodze nie jest bezkarny. Ma co prawda swoje prawa ale również i obowiązki.

Hulajnoga to urządzenie, dzięki któremu dość sprawnie możemy poruszać się po zatłoczonym mieście. Wyposażone w silnik elektryczny osiągają prędkość do około 30 km/h. Mimo to, że zakup takiego urządzenia to nie mały wydatek, nie brakuje osób poruszających się nimi. Wszystko za sprawą tego, że powstało wiele wypożyczalni, umożliwiających korzystanie z nich na minuty. Biorąc pod uwagę korzyści z przemieszczania się na takich urządzeniach, trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Choć jeszcze poruszający się hulajnogą traktowany jest jako pieszy, przemieszcza się znacznie szybciej niż osoba idąca. W przypadku zdarzenia drogowego z udziałem hulajnogi, prędkość może odegrać znaczącą rolę i przyczynić się do poważnych obrażeń uczestnika wypadku.

Osobę poruszającą się na hulajnodze zgodnie z kodeksem drogowym, traktuje się jako pieszego. Zatem w praktyce z hulajnogi należy korzystać tak, aby nie stwarzać zagrożenia ani dla siebie, ani innych użytkowników ruchu drogowego. Należy respektować zarówno przepisy dotyczące pieszych jak i kierujących pojazdami.

Opr. AM

Źródło: KWP w Kielcach

ZAPŁATA ZALEGŁEGO MANDATU W WIADOMOŚCI SMS TO NOWA FORMA OSZUSTÓW!

Pożar domu w gminie Bałtów