w

POLICJANCI ZABEZPIECZYLI NIEWYBUCH PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ

Po raz kolejny na terenie naszego powiatu znaleziono przedmioty, które okazały się niebezpieczną pamiątką po II Wojnie Światowej.

Wczoraj na terenie jednej z posesji w gminie Ćmielów, 42-latek podczas prac rolnych znalazł zardzewiały podłużny metalowy przedmiot przypominający pocisk. Mężczyzna natychmiast powiadomił o tym fakcie policję. Na miejsce znaleziska przybyli policjanci z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego. Funkcjonariusze potwierdzili, że znalezisko to pocisk moździerzowy z zapalnikiem pochodzący prawdopodobnie z czasów II Wojny Światowej. Do czasu przyjazdu saperów znaleziska pilnowali policjanci.

Szanowni państwo, pomimo upływu wielu lat od zakończenia II Wojny Światowej, niewybuchy i niewypały znajdowane na terenie całego kraju są bardzo niebezpieczne. Często są skorodowane. Ze względu na upływ czasu, wybuch może nastąpić w każdej chwili. Są one  nazywane „zardzewiałą śmiercią”! Neutralizacją takiego zagrożenia zajmują się wojskowe patrole saperskie, które zabierają niewybuch w bezpieczne miejsce.

Świętokrzyska policja apeluje!

Jeśli podczas prac remontowych, ziemnych lub w innych okolicznościach znajdziesz przedmiot przypominający „pocisk” pamiętaj!

  • nigdy go nie podnoś, nie przesuwaj i nie uderzaj w niego,
  • jeśli jest wykopany nie zakopuj go ponownie,
  • natychmiast przerwij pracę, oddal się na bezpieczną odległość
  • o znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji,
  • miejsce, gdzie się znajduje niebezpieczny przedmiot, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych,
  • jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy zagrożone miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć.

Opr. EW

Źródło: KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim

ZATRZYMANY ZA PASERSTWO

32-latek spowodował kolizje, miał on ponad 3 promile alkoholu!