w

TRAGICZNY W SKUTKACH POŻAR KOTŁOWNI PRZY UL. IŁŻECKIEJ!

5 grudnia 2020 r. tuż przed godziną 18 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Ostrowcu Św. wpłynęło zgłoszenie o pożarze w budynku mieszkalnym przy ul. Iłżeckiej w Ostrowcu Św. Do zdarzenia łącznie zadysponowano 9 samochodów ratowniczo-gaśniczych – 30 strażaków. Po przybyciu ratowników na miejsca akcji stwierdzono, że z budynku jednorodzinnego przez otwarte drzwi wejściowe wydobywa się gęsty dym. Działania ratowników PSP w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zakręceniu dopływu gazu do obiektu i odłączeniu zasilania w energię elektryczną. Następnie  wprowadzono  strażaków do pomieszczeń mieszkalnych w celu ich przeszukania ale z uwagi na bardzo silne zadymienie oraz obecność dużej ilości składowanych w domu przedmiotów skuteczne przemieszczanie się ratowników było utrudnione. Niestety w jednym z pokoi, który był najbardziej oddalony od wejścia do budynku znaleziono leżącego na podłodze pomiędzy stertą różnego rodzaju materiałów nieprzytomnego mężczyznę. Natychmiast podjęto jego ewakuację ze strefy zagrożenia i wykonywano resuscytację z użyciem defibrylatora do momentu przybycia zespołu ZRM, który kontynuował udzielanie pomocy medycznej. Nie udało się jednak uratować mężczyzny, lekarz pogotowia stwierdził zgon. Kolejny etap działań polegał na podawaniu wody przez niewielkie okno do objętej pożarem kotłowni gdzie prawdopodobnie powstał pożar przy jednoczesnym oddymianiu  pozostałych pomieszczeń na poddaszu. Następnie strażacy podjęli  próbę dostania się do kotłowni od wewnątrz budynku jedynym możliwym wejściem w postaci włazu o szerokości 60/60 cm. Nagromadzone jednak w bardzo dużej ilości różne przedmioty w całej kubaturze podpiwniczenia nie pozwalały na bezpośrednie dotarcie do źródła pożaru w pobliżu pieca, co utrudniało jego skuteczne dogaszenie. W związku z tą sytuacją Kierujący Działaniem Ratowniczym podjął decyzję o wypełnieniu kotłowni pianą gaśniczą średnią. W tym celu wykonano otwór w stropie. Pianę gaśniczą podawano naprzemiennie przez okienko kotłowni i przez wykonany otwór do całkowitego ugaszenia pożaru. Po zakończeniu działań gaśniczych obiekt sprawdzono przy pomocy kamery termowizyjnej oraz miernika wielogazowego nie stwierdzając zagrożenia. Na tym działania zakończono. Akcja trwała prawie 4 godziny.

W związku z trwającym sezonem grzewczym strażacy ostrzegają. 

  • Do pożarów w piwnicach budynków jednorodzinnych dochodzi najczęściej w wyniku składowania drewna, papieru, węgla w pobliżu pieca co, co powoduje albo nagrzanie materiałów i ich zapalenie, albo przypadkowe zapalenie od ognia lub tlącego się paliwa.
  • Straty materialne, zagrożenie dla życia lub zdrowia, trudności w odzyskaniu kosztów z ubezpieczenia budynku, to realne scenariusze w przypadku pożaru.
  • Pamiętajmy o zachowaniu czystości w pomieszczeniach z piecami na paliwo stałe. Jak w wielu przypadkach nasze bezpieczeństwo może zależeć od nas samych.
  • Niedopuszczalne jest przechowywanie materiałów palnych oraz stosowanie wyposażenia i wystroju wnętrz z materiałów palnych w odległości mniejszej niż 0,5m od instalacji i urządzeń, których powierzchnie zewnętrzne mogą się nagrzewać do temperatury przekraczającej 100°C.

mł.bryg. Barbara Majdak, zdjęcia: Ratownictwo Powiatu Ostrowieckiego

Mężczyzna podróżował motorowerem marki Romet w Ostrowcu mając ponad 2 promile alkoholu!

Kino Browar w Ostrowieckim Browarze Kultury czeka na widzów