w

Starosta Marzena Dębniak podkreśla znaczenie dobrej współpracy Centrum Kardiologicznego „Carint”

Komunikat „Powiatu Ostrowieckiego” na facebooku

„Nie lekceważmy objawów kardiologicznych
Pandemia, a przy tym obawy przed zakażeniem koronawirusem powodują, że często lekceważymy inne dolegliwości. Tymczasem zawały i inne schorzenia układu krążenia nadal, niezależnie od pandemii zbierają śmiertelne żniwo. Około 40 proc. zgonów, to niewydolność krążeniowa. W Ostrowcu Świętokrzyskim Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii G.V.M. Carint, pomimo pandemii, nieprzerwanie leczy pacjentów, którzy wymagają opieki medycznej.
Oddział wprowadził szereg organizacyjnych zmian, dzięki czemu jest w stanie przyjąć pacjentów kardiologicznych zarówno z ujemnym wynikiem testu na obecność Covid -19, jak i pacjentów z zawałem serca o wyniku dodatnim. Carint od dłuższego czasu, jako jeden z pierwszych podmiotów medycznych w Polsce, wykonuje pacjentom testy antygenowe najnowszej generacji do potwierdzenia lub wykluczenia zakażenia Covid -19, które dają wiarygodny wynik już po 15 minutach.
Ponadto Carint rozszerzyło wysokie standardy bezpieczeństwa, które sprawdziły się podczas wiosennej fali epidemii. Działania te obejmują:
• wydzielenie w ramach budynku dwóch stref: covid dodatnia i covid ujemna, dzięki przeznaczeniu całego 2-giego piętra budynku tylko dla pacjentów z negatywnym wynikiem testu, tzw. strefa czysta,
• wydzielenie miejsca izolacji, tzw. izolatek dla pacjentów z dodatnim wynikiem covid,
• zabezpieczenie odpowiedniej ilości środków ochrony osobistej,
• wprowadzenie restrykcyjnych procedur reżimu epidemiologicznego,
• wprowadzenie szerokiego testowania pacjentów i personelu za pomocą testów antygenowych z wiarygodnym wynikiem już po 15 minutach, tak aby kierować pacjentów do właściwych stref.
Dodatkowo latem bieżącego roku uruchomiona została druga sala zabiegowa wyposażona w nowoczesny angiograf mobilny tzw. ramię C, która pozwala rozdzielić zabiegi i leczyć wszystkich pacjentów. Dwie sale na oddziale kardiologicznym zwiększają bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic, gdyż pozwalają realizować zabiegi równolegle do pracy sali hemodynamicznej, a tym samym wykonywać procedury o długim czasie zabiegowym, jak również wykonywać zabiegi z zakresu elektrofizjologii na niezależnej sali przeznaczonej dla pacjentów z potwierdzonym ujemnym wynikiem testu.
Pacjenci ze schorzeniami sercowo – naczyniowymi, to nie jest grupa która powinna odkładać wizytę w poradni, planowany zabieg, czy lekceważyć złe samopoczucie. Dlatego apeluję, aby w żadnym wypadku nie lekceważyć niepokojących objawów, takich jak na przykład: ból w klatce piersiowej, nasilający się przy wysiłku, niemający związku z oddechem ani pozycją ciała, często promieniujący do szyi, żuchwy, kończyny górnej, duszność, nudności, zwiększona potliwość, czy utrata przytomności. To może być zawał! Zgłaszajmy się do lekarza, zgłaszajmy się do szpitala. Pamiętajmy: śmiertelność nieleczonego zawału wynosi około 40%. – podkreśla lek. med. Maciej Maliszewski, Ordynator Oddziału kardiologicznego G.V.M. Carint w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Testy antygenowe dające wynik po 15 minutach, to skuteczna broń w walce z wirusem, która spełnia warunki zarówno medyczne jak i prawne – uznano ich wynik za równy wynikom PCR, na których rezultat czeka się 2 lub 3 dni.
Było dla nas oczywiste, że przy takiej ilości jesiennych zachorowań nie da się skutecznie walczyć z pandemią, jeśli wynik testu PCR jest znany po 2 lub 3 dniach. Jednak dzięki wspólnym wysiłkom, Carintu oraz Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim, udało nam się wypracować model koordynacji działań, który zapewnia najwyższe standardy sanitarno-epidemiologiczne dla pacjentów. Nasza współpraca ze szpitalem jest bardzo dobra, a sposób funkcjonowania kardiologii inwazyjnej w tych trudnych czasach pozwala optymistycznie patrzeć na dostęp do opieki medycznej. Pamiętajmy, że nie tylko pacjenci z covid muszą być leczeni. Pacjenci z ujemnym wynikiem, także muszą mieć zapewniony dostęp do świadczeń. A w obszarze kardiologii inwazyjnej, niemal każdy zabieg jest kluczowy dla powrotu do zdrowia lub prawidłowej diagnostyki, a w wielu przypadkach, operacja ratuje życie. Centrum dołożyło wszelkich starań, aby bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne pacjentów oparte było na najlepszych europejskich wzorcach. Ryzyka nie da się wyeliminować, ale można je zminimalizować, co nieustannie czynimy . – dodaje Sebastian Kawalec, Prezes G.V.M. Carint.
Dzięki nowoczesnym technologiom, profesjonalnej kadrze i przyjętym rozwiązaniom pacjenci powiatu ostrowieckiego mają możliwość uzyskania świadczeń kardiologicznych na najwyższym poziomie, bez szukania pomocy w innych, specjalistycznych ośrodkach w kraju. Starosta Marzena Dębniak podkreśla znaczenie dobrej współpracy Centrum Kardiologicznego „Carint” z dyrekcją ostrowieckiego szpitala, co pozwala na natychmiastową pomoc w przypadku potrzeby specjalistycznej interwencji kardiologicznej ratującej życie.
Dzięki dobrej współpracy z Centrum Carint pacjenci powiatu ostrowieckiego, a także inni pacjenci korzystający ze świadczeń medycznych szpitala ostrowieckiego mają możliwość korzystania na miejscu z wysokiej jakości zabiegów kardiologicznych, bez konieczności szukania miejsca i pomocy w innych ośrodkach. Jest to bardzo ważne, szczególnie w czasie trwającej pandemii – podkreśla Starosta Marzena Dębniak”

16-latkowie dokonali uszkodzenia i kradzieży kamery monitoringu w placówce oświatowej o wartości 3500 zł

Prezydent Miasta Jarosław Górczyński spotkał się z przedstawicielami ostrowieckiego biznesu