w

Przedszkola w Ostrowcu 6 maja wracają do pracy. Prezydent miasta apeluje jednak o zachowanie ostrożności

Od 6 maja zostaną otwarte ostrowieckie przedszkola oraz oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, a także żłobki (w Ostrowcu nie funkcjonuje żaden żłobek, dla którego organem prowadzącym jest gmina Ostrowiec Świętokrzyski).

Minister Edukacji Narodowej i Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydali zalecenia do stosowania na terenie placówek, które będą respektowane przez pracowników gminnych placówek.

Wytyczne dla rodziców będą dostępne na stronie internetowej UM w zakładce: edukacja – komunikaty.

Przedszkola prowadzone przez gminę (8) i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych rozpoczną pracę w normalnych godzinach (np. przedszkola od 6.00 do 16.00).

Wszystkie placówki prowadzone przez podmioty zewnętrzne również deklarują gotowość do pracy.

Zakres, szczegóły organizacyjne, potrzeby są ustalane przez dyrektorów, wychowawców
z rodzicami.

– Konsultowaliśmy się z osobami, które prowadzą prywatne żłobki i przedszkola w naszym mieście. Mówimy wspólnym językiem, że 6 maja placówki zostaną otwarte od godziny 6 – mówi Jarosław Górczyński.- Jednocześnie jednak apeluję do rodziców, którzy mają z kim zostawić dzieci, by jednak pozostały one jeszcze w domach.

Ze względu na sytuację epidemiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność
grup przedszkolnych. Pierwszeństwo  mają dzieci pracowników ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych realizujących zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem  covid-19.

W przedszkolach zostaną opracowane przez dyrektorów procedury bezpieczeństwa na terenie prowadzonych przez nich instytucji.

W placówkach, które w czasie zamknięcia zostały dokładnie zdezynfekowane, wprowadzone będą dodatkowe środki bezpieczeństwa. Rodzice będą doprowadzać dzieci do drzwi przedszkola, gdzie odbiorą je pracownicy. W salach przebywać będzie do 10 dzieci. Maluchy w trakcie zajęć nie muszą nosić maseczek, natomiast personel, chociaż nie ma takiego zarządzenia, będzie miał na sobie maseczki, rękawiczki, a nawet przyłbice.

– Dyrektorzy zbierają obecnie deklaracje od rodziców, ilu dzieci możemy się spodziewać. Dla przykładu powiem, że w przedszkolu numer 19, gdzie uczęszcza 200 dzieci, taką chęć zgłosiło 26 rodziców – mówi Jarosław Górczyński. – Oczywiście zainwestujemy w dodatkową dezynfekcję, także place zabaw będą dezynfekowane dwa razy dziennie.

Jeśli chodzi o wyżywienie dzieci, to żadna z placówek nie korzysta z cateringu. We wszystkich funkcjonują kuchnie, w których naczynia będą na bieżąco wyparzane.

Wiadomość ze Stanów Zjednoczonych na temat zdrowia Gai!

Zaginęła 82-letnia Marianna Czechowicz – policja apeluje o pomoc!