w

48-LATEK ODPOWIE ZA ZNIEWAŻENIE FUNKCJONARIUSZY POLICJI

Policjanci każdego dnia dbają o publiczny porządek. Należy zaznaczyć, iż aby nasze czynności były prawidłowe i profesjonalne, podczas ich wykonywania mamy prawo do wydawania wiążących poleceń. Ich nieprzestrzeganie niesie ze sobą konsekwencje prawne. Pamiętaj, nie lekceważ wydawanych przez funkcjonariusza poleceń i nie utrudniaj podejmowanych na miejscu czynności! To również od Ciebie zależy, jak zakończy się interwencja.

Policja to umundurowana formacja, której głównym zadaniem jest dbanie o życie, zdrowie oraz bezpieczeństwo obywateli. W powiecie ostrowieckim policjanci codziennie podejmują wiele interwencji, przeprowadzają dziesiątki kontroli drogowych, legitymują setki osób, abyśmy wszyscy czuli się bezpiecznie. Nasze działania mają na celu dbanie o dobro drugiego człowieka i są ugruntowane w przepisach prawa.

Jeśli jesteś sprawcą przestępstwa lub wykroczenia wiedz, że policjant wykonuje wtedy szereg czynności, m.in. są to: legitymowanie, kontrola osobista czy sprawdzenie zawartości bagażu. Warto jednak wiedzieć, że nawet jeśli nie złamałeś przepisów prawa, funkcjonariusz jest uprawniony do wydawania wiążących poleceń, dotyczących określonego zachowania na miejscu interwencji. Ma to na celu m.in. umożliwienie wykonania niezbędnych na miejscu czynności, zabezpieczenie śladów czy dokonania stosownych ustaleń.

Nie bądźmy więc zaskoczeni, gdy policjant poleci nam opuszczenie miejsca interwencji czy przejście w wyznaczone miejsce na drodze, gdzie doszło na przykład do wypadku drogowego. O stosowaniu się do policyjnych poleceń mówi art. 65a kodeksu wykroczeń. Za złamanie tego przepisu grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Także uniemożliwianie wykonania czynności przez policjanta albo jej utrudnianie może spotkać się nałożeniem sankcji karnej. Dlatego nie lekceważ wydawanych przez policjantów poleceń i nie utrudniaj podejmowanych na miejscu działań. To również od Ciebie zależy jak zakończy się policyjna interwencja.

Wczoraj kilka minut po godzinie 10.00 dzielnicowi z ostrowieckiej komendy zostali wezwani na interwencję. Z przekazanych informacji wynikało, że na jednej z ławek usytuowanych na terenie miasta znajduje się śpiący mężczyzna. Na miejscu mundurowi zastali 48-latka, który dodatkowo spożywał alkohol w miejscu zabronionym. Mieszkaniec gminy Bodzechów w trakcie czynności używał wulgarnego języka, po czym znieważył stróżów prawa słowami powszechnie uznawanymi za obraźliwe. 48-latek w związku z powyższym został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Dzisiaj usłyszy zarzuty znieważenia funkcjonariuszy Policji. 

Przypominamy !

art. 226 kodeksu karnego

§ 1. Kto znieważa funkcjonariusza publicznego albo osobę do pomocy mu przybraną podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Opr. EW

Źródło: KPP Ostrowiec Świętokrzyski

ZATRZYMANY ZA NIEPŁACENIE ALIMENTÓW

NIETRZEŹWY NA MOTOROWERZE. MIAŁ PONAD PÓŁ PROMILA