w

CHCIAŁA ZAROBIĆ NA KRYPTOWALUTACH, A STRACIŁA PONAD 100 000 ZŁOTYCH

42-letnia mieszkanka gminy Bodzechów padła ofiarą oszustów proponujących inwestowanie w kryptowaluty i kruszce. Łącznie kobieta straciła ponad 100 000 złotych. Ostrzegamy i apelujemy o zachowanie rozsądku przy tego typu transakcjach.

W minioną sobotę tj. 18 marca br. do ostrowieckiej komendy zgłosiła się 42-letnia mieszkanka gminy Bodzechów. Kobieta poinformowała mundurowych, że padała ofiarą oszustów inwestując w kryptowaluty i kruszce. Jak wynikało z jej relacji w styczniu br. zainteresowała się taką formą potencjalnego pomnażania swojego kapitału. Za pośrednictwem Internetu znalazła jedną z ofert, po czym telefonicznie skontaktowała się z przedstawicielem firmy pośredniczącej w inwestycjach w kryptowaluty. W trakcie rozmowy 42-latka została poproszona o zainstalowanie specjalnej aplikacji, która miała umożliwić sprawne zarządzanie inwestycjami i zyskami. Ponadto miała dokonać wpłaty w kwocie ponad 100 euro na konto wskazane przez fałszywych przedstawicieli firmy. Kolejno krok po kroku oszuści instruowali ją co ma robić. 42-latka zgodnie z otrzymanymi wskazówkami zaczęła przelewać różne kwoty na wskazane przez oszustów konta. Ostatecznie jak się okazało mieszkanka gminy Bodzechów w ciągu dwóch miesięcy zamiast zarobić straciła ponad 100 000 złotych. 

Ostrzegamy!

Pierwszy kontakt z ofiarą następuje zwykle przez e-mail, telefon lub komunikator.
Oszuści proszą o zainstalowanie programu do zdalnego pulpitu i zalogowanie się na konto bankowe. Najczęściej ofiara kuszona jest obietnicą szybkich zysków.

Co zrobić, by nie dać się oszukać?

Przede wszystkim nie udostępniajmy nikomu swojego konta bankowego i danych do logowania. Jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania naszych danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, rozłączmy się i zadzwońmy do biura obsługi klienta banku. Jeśli „konsultant” proponuje nam zainstalowanie oprogramowania typu AnyDesk, możemy być pewni, że to oszustwo. Apelujemy o to, aby stronić od takich sytuacji, minimalizować ryzyko, uważać na psychomanipulacje, a także unikać wszelkich ofert, które mają przynieść błyskawiczny zysk po przelaniu pieniędzy. Przestępcy są coraz sprytniejsi i coraz częściej za takimi przestępstwami stoją zorganizowane grupy, często działające poza granicami kraju. W przypadku wątpliwości doradźmy się w autoryzowanych placówkach, nie szukajmy przypadkowych porad w sieci na własną rękę.

Opr. EW

Źródło: KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim

Z BLISKO 3 PROMILAMI PRZEWOZIŁ 2-LETNIEGO SYNA

Kierował autem dostawczym bez uprawnień. Grozi mu grzywna do 30 tys. złotych!