w

21-latka kliknęła w link i straciła 15 000 złotych

Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim zgłosiła się 21-latka, która padła ofiarą oszustów podczas sprzedaży ubrań w sieci. W wyniku działania cyberprzestępców kobieta straciła 15 000 złotych. Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy – sprzedając w Internecie również możesz stać się ofiarą oszustów.

Dzisiejsze zakupy przeniosły się do Internetu. Zwłaszcza osoby młode śledzą aukcje i też w ten sposób sprzedają różne przedmioty. Niestety oszuści również tutaj działają i wykorzystują każdą sposobność, by się wzbogacić. Przede wszystkim nie dajmy się zwieść okazji i szybkiemu zarobkowi. Warto również poświęcić kilka chwil i przeczytać na portalu wskazówki jak bezpiecznie kupować i sprzedawać. Każda z takich stron ostrzega, co powinno wzmóc naszą uwagę i jak chronić swoje dane wrażliwe oraz pieniądze. Lepiej stracić trzy niepewne okazje, niż raz dać się oszukać. Rozmawiajmy wspólnie ze znajomymi oraz rodziną, na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze tej formy sprzedaży.

Wczoraj do miejscowej komendy zgłosiła się 21–letnia mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego. Kobieta poinformowała mundurowych, że padła ofiarą oszustów. Z relacji zgłaszającej wynikało, że za pomocą popularnej, mobilnej aplikacji oferowała ona do sprzedaży damską kurtkę. Za pośrednictwem internetowego komunikatora ze sprzedającą, skontaktowało się kilka osób, które wyraziło chęć zakupu wystawionej przez nią rzeczy. W tym czasie 21-latka otrzymała także telefon od nieznajomej kobiety, którą poinformowała, że nie posiada ona tzw. portfela, aby móc sfinalizować transakcję wystawionego przez siebie przedmiotu. Rozmówczyni zaproponowała zgłaszającej, że pomoże jej go aktywować. 21-latka kliknęła w link, który otrzymała w wiadomości sms, po czym podała wszystkie dane potrzebne do zalogowania się w bankowości elektronicznej, a także postępowała zgodnie z otrzymanymi wskazówkami. Po 15 minutach kiedy ponownie zalogowała się na konto zobaczyła, że ma o 3 000 złotych więcej gotówki niż posiadała. Jak się ostatecznie okazało, sprawca zaciągnął na jej dane kredyt w wysokości 18 000 złotych i dokonał 3 transakcji na łączną kwotę 15000 złotych. 

Pamiętajmy, że sprzedając w Internecie również możemy stać się ofiarą oszustów. Nie klikajmy w przesłane w wiadomościach linki do płatności oraz czytajmy uważnie SMS-y autoryzacyjne. Jeżeli niefortunnie staniemy się ofiarą tego typu przestępstwa, należy niezwłocznie skontaktować się telefonicznie ze swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty bankomatowej.

Opr. EW

Źródło: KPP Ostrowiec Świętokrzyski

58 latek jechał rowerem pod wpływem! Dostał mandat na 1000 zł.

Kunów: Oszustwo na BLIK-a o wartości 450 zł. Podał się za szwagra na portalu społecznościowym.