w

FAŁSZYWA CÓRKA PRÓBOWAŁA WYŁUDZIĆ PIENIĄDZE

Ponownie apelujemy o zachowanie ostrożności i rozwagi w związku z kolejnymi przypadkami oszustw na szkodę osób starszych. Sprawcy nie mając żadnych skrupułów wykorzystują ufność seniorów i okradają ich z oszczędności, często całego życia. Taka też sytuacja miała miejsce wczoraj, gdy do ostrowczanki zadzwoniła kobieta podająca się za córkę.

Wczoraj do policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim wpłynęło zgłoszenie o próbie wyłudzenia pieniędzy. Do zdarzenia miało dojść kwadrans przed godziną 13 na terenie miasta. Jak wynikało z relacji zgłaszającej na jej telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta podająca się za jej córkę. Dzwoniąca płaczącym głosem poprosiła o pomoc 88-letnią seniorkę. Twierdziła, że spowodowała wypadek drogowy i teraz potrzebuje 50 tys. złotych, aby uniknąć odpowiedzialności karnej. Kolejno do rozmowy włączył mężczyzna, który przedstawił się za policjanta. Fałszywy stróż prawa poprosił swoją rozmówczynię o podanie numeru telefonu komórkowego, po czym kontynuował rozmowę z dwóch urządzeń jednocześnie. 88-latka została poinformowana przez fałszywego policjanta, że wkrótce do jej domu przyjedzie kurier, który powoła się na „Piotrka” i to jemu kobieta przekaże pieniądze, które posiada. Na szczęście seniorka o całym zajściu poinformowała swojego sąsiada, który uświadomił ją, że ma ona do czynienia z oszustami. Dzięki opanowaniu i właściwej reakcji mężczyzny, mieszkanka naszego miasta nie straciła swoich oszczędności.
Ostrzegamy przed osobami podającymi się za fałszywych wnuczków, dzieci bądź policjantów. Starsze osoby bardzo często są narażone na oszustwa lub kradzieże ze strony przestępców. Ufają nieznajomym podającym się za pracowników instytucji pomocowych, spółdzielni mieszkaniowych czy za członków rodziny. Sposobem często wykorzystywanym przez oszustów jest metoda „na wnuczka” i „na policjanta”.
W trosce o bezpieczeństwo, apelujemy o czujność i rozwagę, które mogą uchronić przed konsekwencjami poważnych strat finansowych. Pod żadnym pozorem nie przekazujcie Państwo pieniędzy osobom obcym. Jeśli mamy wątpliwości co do osoby dzwoniącej, potwierdźmy podaną nam  informację oddzwaniając do osoby proszącej o pomoc i sprawdźmy, czy rzeczywiście jej potrzebuje. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelaniu ich na konto bankowe. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich bądź zadzwońmy na telefon alarmowy Policji.


Opr. EW
Źródło: KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim

Międzyszkolny Konkurs Matematyczno – Przyrodniczy „Co dwie głowy to nie jedna”

Mężczyzna podejrzany o kradzież elektronarzędzi oraz wierteł został zatrzymany