w

UWAGA! OSZUŚCI WYSYŁAJĄ FAŁSZYWE LINKI WYKORZYSTUJĄC PORTALE SPOŁECZNOŚCIOWE

Oszuści próbują wielu sposobów, by wyłudzić dane oraz pieniądze z kont bankowych. Najczęściej stosują tak zwany „phishing” czyli metodę, w której podszywają się pod różne osoby, strony internetowe lub firmy i za pomocą komunikatorów społecznościowych, wysyłają wiadomości zawierające link. Takie działanie pozwala im uzyskiwać: loginy i hasła do kont bankowych, numery kart płatniczych, numery CVV, numery dowodów osobistych oraz numery PESEL.

Od kilku tygodni tego typu oszustwa zaczęły coraz częściej pojawiać się na terenie naszego powiatu. Praktycznie co kilka dni ktoś pada ofiarą tego rodzaju oszustwa. Wczoraj ostrowieccy policjanci przyjęli zawiadomienie od 36-letniego mężczyzny, który padł ofiarą cyberprzestępców. Jak wynika z relacji ostrowczanina kilka dni temu wystawił na jednym z portali ogłoszeniowych do sprzedaży damską kurtkę. Kolejno ze sprzedającym bardzo szybko skontaktowała się osoba podszywającą się za potencjalnego nabywcę oferowanej odzieży, która poprosiła go o przesłanie adresu e-mail. Po chwili pokrzywdzony kliknął w link załączony do otrzymanej wiadomości i został automatycznie przekierowany na swoje konto bankowe. Tam z kolei został poproszony o podanie numeru klienta, hasła i numeru PESEL. Kiedy na stronie banku pojawił się zegar, który odliczał czas przeprowadzanej transakcji zgłaszający zaczął podejrzewać, że ma do czynienia z naciągaczami. Niestety jego przypuszczenia potwierdziły się po chwili, gdy po ponownym zalogowaniu do bankowości elektronicznej zauważył brak pieniędzy na swoim koncie w kwocie 2900 złotych.

Uważajmy! Przekazywane przez oszustów linki często przypominają odnośniki do prawdziwych stron, a różnice są prawie niedostrzegalne. Dlatego za każdym razem powinniśmy dokładnie weryfikować strony internetowe, z których korzystamy. Nie powinno się klikać w linki otrzymane od nieznanych osób. Jednak najgorszym błędem jest przekazywanie danych takich jak login i hasło do bankowości internetowej, czy właśnie informacji zapisanych na karcie płatniczej. Wówczas oszuści bez problemu mogą wejść w posiadanie naszych pieniędzy, których odzyskanie już nie jest takie łatwe.

Warto też korzystać z aplikacji antywirusowych i zapór sieciowych dedykowanych dla smartfonów, które mogą w porę ostrzec oraz wstępnie zablokować połączenie z niebezpieczną witryną lub stroną bez ważnego certyfikatu bezpieczeństwa.

Opr. EW

Źródło: KPP Ostrowiec Świętokrzyski

Obywatel Ukrainy „za kółkiem” pod wpływem alkoholu.

Nietrzeźwy kierowca, bez uprawnień, oskarżony o kradzież. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.