w

Oprogramowanie umożliwiające zdalny dostęp do pulpitu oszukało ostrowczankę!

Ostrowiecka policja po raz kolejny ostrzega przed oszustwami w Internecie. Tym razem oprogramowanie umożliwiające zdalny dostęp do pulpitu posłużyło przestępcom do oszukania 36-letniej mieszkanki naszego miasta. Kobieta chcąc ochronić swoje oszczędności na koncie ostatecznie utraciła 4000 złotych.

Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim zgłosiła się 36-letnia mieszkanka naszego miasta. Kobieta poinformowała, że w wyniku oszustwa straciła 4000 złotych. Jak wynikało z jej relacji, około godziny 15.30 odebrała telefon od mężczyzny, który podał się, za pracownika banku. Kolejno oszust poinformował swoją rozmówczynię, że ktoś uzyskał dostęp do jej konta i właśnie próbuje wykonać przelew. Następnie kobieta została połączona z „pracownią działu technicznego”, która poprosiła ją aby zainstalowała aplikację dającą zdalny dostęp do jej pulpitu. Nieświadoma niczego 36-latka postępowała zgodnie ze wskazówkami oszustów, między innymi zatwierdzając dwie wypłaty blikiem po 2000 złotych. Pieniądze po kilku minutach miały wrócić na jej konto jednak tak się nie stało i dlatego też pokrzywdzona skontaktowała się z infolinią banku, gdzie dowiedziała się, że z jej konta zniknęło 4000 złotych.

Policjanci ostrzegają:

Pierwszy kontakt z ofiarą następuje zwykle przez e-mail, telefon lub komunikator.
Oszuści proszą o zainstalowanie programu do zdalnego pulpitu i zalogowanie się na konto bankowe.

Co zrobić, by nie dać się oszukać?

Przede wszystkim nie udostępniajmy nikomu swojego konta bankowego i danych do logowania. Jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania naszych danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, rozłączmy się i zadzwońmy do biura obsługi klienta banku. Jeśli „konsultant” proponuje nam zainstalowanie jakiegoś oprogramowania, możemy być pewni, że to oszustwo. Apelujemy o to, aby stronić od takich sytuacji, minimalizować ryzyko, uważać na psychomanipulacje, a także unikać wszelkich ofert, które mają przynieść błyskawiczny zysk po przelaniu pieniędzy. Przestępcy są coraz sprytniejsi i coraz częściej za takimi czynami stoją zorganizowane grupy, często działające poza granicami kraju. W przypadku wątpliwości doradźmy się w autoryzowanych placówkach nie szukajmy przypadkowych porad w sieci na własną rękę, to może zakończyć się dla nas całkowitą utratą wszystkich oszczędności.

Apelujemy o rozwagę wobec rosnącej fali podobnych zdarzeń.

Opr. EW

Źródło: KPP Ostrowiec Świętokrzyski

Zabrał pijanemu kierowcy kluczyki!

Policja zabezpieczyła 12 kg krajanki tytoniowej