w

Co piąta Polka ma problem z tym uzależnieniem!

Co piąta Polka ma problem z tym uzależnieniem!

Wiele z nas marzy, by pozbyć się uciążliwego nałogu. Każdy ma swoje małe słabości, ale kiedy nie wyobrażamy sobie życia bez tej czy innej używki, w naszej głowie powinna zaświecić czerwona, alarmowa lampka. Uzależnienia to bardzo poważny problem. Potrafią osłabić najtrwalsze relacje, powodują choroby i niszczą życie. Badania pokazują, że mieszkanki naszego kraju borykają się bardzo często z problemem nikotynowym.

Palenie to wyjątkowo zdradliwa praktyka. Palacze sięgają po papierosy dla nikotyny, jednak razem z nią wprowadzają do organizmu także mnóstwo niebezpiecznych substancji. Szkodzą tym nie tylko sobie, ale także osobom z najbliższego otoczenia, które są narażone na ekspozycję na dym, czyli tak zwane bierne palenia. W Polsce do uzależnienia przyznaje się co piąta kobieta. Oznacza to, że 3 miliony pań zagrożone są całym wachlarzem chorób, zaczynając od schorzeń układu oddechowego, aż po problemy dermatologiczne.

8 marca bez dymu

Nie zapominajmy także, że palenie negatywnie oddziałuje na naszą urodę. Do niemiłych skutków zaliczyć możemy niedotlenieniem oraz odwodnieniem komórek ciała. Cera kobiet palących staje się wysuszona i starzeje się szybciej, niż u kobiet wolnych od tego nałogu. Pojawiają się też charakterystyczne zmarszczki, które są efektem złego nawyku – tak zwany „kod kreskowy palacza”. Na skórze mogą wytworzyć się przebarwienia.

Jeżeli zależy nam na silnych, zdrowych włosach, zdecydowanie powinnyśmy zrezygnować z papierosów. Mają one zły wpływ także na ładny, naturalny kolor paznokci i zębów.

Palaczom towarzyszy również nieprzyjemna, odstraszająca woń spalonego tytoniu. Przykry zapach osiada na włosach, ubraniach i przedmiotach. Wie o tym każdy, kto często sięga po papierosy.

W związku z tym część użytkowników wyrobów tytoniowych decyduje się na skorzystanie z podgrzewaczy typu IQOS. W przeciwieństwie do papierosów, nie spalają one tytoniu, ale podgrzewają go w niższej temperaturze. Użytkownicy inhalują się aerozolem, a nie nieprzyjemnym dymem. Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków wskazuje, iż całkowite przejście z tradycyjnych papierosów na system podgrzewania IQOS znacząco zmniejsza narażenie organizmu na substancje szkodliwe lub potencjalnie szkodliwe. Oczywiście zawsze najlepszą opcją zawsze pozostaje rzucenie nałogu.

Dzień Kobiet to dobry moment, by rozpocząć walkę z uzależnieniem. Nie będzie to łatwa decyzja, ale z pewnością przybliży nas do zdrowej codzienności, w której nie ma miejsca dla dymu.

Ostrowieccy policjanci zatrzymali 8 osób poszukiwanych listami gończymi!

Zatrzymany 34-letni poszukiwany!