w

Oszuści wypytują o oszczędności i proszą o ich pożyczenie od mieszkańców Kunowa i Bodzechowa!

Mimo szerokiej akcji profilaktycznej, wciąż na terenie powiatu ostrowieckiego zdarzają się przypadki oszustw lub ich usiłowań metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. W miniony piątek na terenie naszego powiatu mieliśmy do czynienia z dwoma usiłowaniami oszustw na szkodę 72-letniej mieszkanki gminy Kunów i 59-letniej mieszkanki gminy Bodzechów.

Ofiarami oszustw „na wnuczka” czy „na policjanta” są przeważnie osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują oni osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Kolejno, podają się za członka rodziny czy też za fałszywego funkcjonariusza policji. Oszuści wypytują o oszczędności i proszą o pożyczenie wysokiej kwoty pieniędzy. Następnie informują ofiarę, że przyślą kolegę lub koleżankę, czy też rzekomego policjanta po odbiór gotówki bądź wskazują konto, na które należy przelać pieniądze. Oczywiście w czasie rozmowy proszą, aby nie informować nikogo z rodziny o całej sytuacji.

W miniony piątek, kilka minut po godzinie 12.00 dyżurny ostrowieckiej komendy otrzymał zgłoszenie, że do dwóch mieszkanek naszego powiatu zadzwonili oszuści. W jednym z przypadków chcąc wyłudzić pieniądze pod legendą rzekomego wypadku komunikacyjnego podawali się za funkcjonariuszy policji, a w drugim za członka najbliższej rodziny. Obydwie seniorki wykazały się dużą czujnością i nie dały się oszukać.

PAMIĘTAJMY!!!

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

– gdy ktoś do Ciebie zadzwoni prosząc o pożyczkę, miej świadomość, że ta osoba może być oszustem,

– nigdy nie podawaj swoich danych – wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasła,

– pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcym osobom,

– jeśli rzeczywiście chcesz pomóc najbliższym spotkaj się z nimi osobiście, będziesz miał pewność, że pieniądze nie trafią w niepowołane ręce,

– w razie podejrzeń o złe zamiary takich osób, niezwłocznie powiadom policję, a my sprawdzimy każdy taki sygnał.

Pamiętaj, że mogą to być potencjalni Z Ł O D Z I E J E lub oszuści.

Opr.EW

Źródło: KPP Ostrowiec Świętokrzyski

Wjechał w ogrodzenie w gm. Bodzechów

20-latek znieważył funkcjonariuszy policji, trafi pod sąd!