w

Na Sienkiewicza powstało bezpieczne przejście dla pieszych

Od dziś funkcjonuje już bezpieczne przejście dla pieszych w ciągu ulicy Sienkiewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jego lokalizacja nie była przypadkowa z uwagi na bliskość placówek oświatowych, a także duże natężenie ruchu. To w jego pobliżu znajduje się PSP Nr 1, liceum im. Wł. Broniewskiego, miejski ośrodek socjoterapii, a także niepubliczne przedszkole i szkoła.

– To już kolejne aktywne przejście na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego- mówi Artur Majcher, naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim. Składa się ono z inteligentnego systemu identyfikacji pieszych ostrzegającego kierowcę osobie poruszającej się na pasach, elementów świetlnych LED, modułu pulsującego, a także dźwiękowego. Uzupełnieniem całości jest radar rejestrujący prędkość pojazdów wraz z wyświetlaczem, biało- czerwone oznakowanie poziome.

Choć cała gminna inwestycja kosztowała blisko 130 tys. zł, to 82 tys. zł stanowiło dofinansowanie z „Programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań- razem bezpieczniej- im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”.

-Mieszkam tu dość długo i wiem, że to jedno z najczęściej uczęszczanych przejść dla pieszych w tej części miasta i to nie tylko ze względu na placówki oświatowe, ale także dwa osiedla- mówi radna Rady Powiatu Ostrowieckiego Agnieszka Rogalińska. Mieszkańcy bardzo często zgłaszali do nas radnych potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa. Już wcześniej powstało tu przejście z azylem dla pieszych, a teraz zastąpiło go przejście aktywne.

– W czasach nauki szkolnej w realizowanych tu placówkach oświatowych około 1200 uczniów dziennie korzysta z tego przejścia. To miejsce łączy też dwa osiedla Kuźnia i Sienkiewiczowskie, mieszkańców tu nie brakuje. Teraz będą mogli oni czuć się bezpieczniej- – mówi radny Rady Miasta Mariusz Łata.

Jak przypomina radny Andrzej Broda, znaczenie ciągu ulicy Sienkiewicza było od zawsze bardzo istotne w ciągu komunikacyjnym Ostrowca Świętokrzyskiego. To tutaj zawsze stosowano najnowocześniejsze w danej chwili rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo.

– To tu były pierwsze znaki z folii odblaskowej, a także oznakowanie poziome ze specjalnym świecącym granulatem- przypomina. Nic więc dziwnego, że w tej lokalizacji mamy jedno z pierwszych w naszym mieście aktywnych przejść.

Ponad 200 naturalnych choinek zostało wydanych za stare, wykonane ze sztucznego tworzywa.

Podziękowania dla dyrektor biblioteki