w

Nowa jakość na Wewnętrznym I

W piątek 18 września ogłoszono oficjalne zakończenie remontu Oddziału Wewnętrznego I w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wprowadzone zmiany zostały częściowo sfinansowane z budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski, która tylko w 2020 roku przekazała dla szpitala powiatowego 300 tysięcy złotych.

Pieniądze na remont zostały przekazane dotacją celową w marcu tego roku. Zgodnie z podjętą przez radnych uchwałą 200 tysięcy złotych przeznaczono na zakup łóżek i sprzętu medycznego dla Oddziału Wewnętrznego I, 70 tysięcy złotych na zakup sprzętu medycznego dla Oddziału Chirurgii Urazowo- Ortopedycznej, a 30 tysięcy na zakup środków ochrony indywidualnej przed czynnikami biologicznymi oraz środków dezynfekcyjnych.

Oddział Wewnętrzny I przeszedł dzięki temu metamorfozę w postaci nie tylko odmalowanych ścian. Kupionych zostało 31 nowoczesnych łóżek szpitalnych z materacami oraz szafek dla pacjentów. Zakupiono także ssaki, a planowany jest jeszcze zakup aparatu EKG, aparatów do mierzenia ciśnienia oraz wózków na leki.

O zakończeniu prac poinformował na specjalnej konferencji prasowej dyrektor ostrowieckiej lecznicy Andrzej Gruza. Spotkanie, w którym uczestniczyła również starosta ostrowiecka Marzena Dębniak było okazją do złożenia podziękowań prezydentowi miasta, który był inicjatorem udzielonego wsparcia. Co ważne, nie jest to pierwsza i na pewno nie ostatnia pomoc finansowa jaką powiat ostrowiecki, a za jego pośrednictwem szpital, otrzymał od gminnego samorządu.

– Za każdą pomoc jesteśmy bardzo wdzięczni, bo świadczy ona o tym, że nasi samorządowcy wiedzą, w jak trudnej sytuacji finansowej są i powiat i szpital- mówi Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki. – Cieszy mnie bardzo, że znajdujemy zrozumienie u prezydenta największego miasta w powiecie, który wie, że są to pieniądze dla naszych mieszkańców, pacjentów szpitala. Liczę, że nasza współpraca będzie dalej tak dobra, jak dotychczas.

– Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej zwrócił się do mnie o udzielenie dofinansowania na wymianę zużytego sprzętu i doposażenia na oddziałach szpitala. Sytuacja finansowa ZOZ jest trudna i nie pozwala na udźwignięcie ciężaru wszystkich kosztów- uzasadniał w marcu przekazanie pieniędzy prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński.- Jako gmina od lat wspieramy powiat ostrowiecki w zakresie doposażenia szpitala, gdyż zdrowie mieszkańców jest szczególnie ważne. Zależy nam na komforcie zarówno przebywających tutaj pacjentów, w tym ostrowczan, jak również personelu medycznego. Oddział Wewnętrzny I, to jak w każdej tego typu placówce, jeden z „najcięższych” odcinków zarówno dla chorych, jak i personelu, który się nimi na co dzień zajmuje, dlatego uznaliśmy, że przekażemy środki na remont i doposażenie tego strategicznego „odcinka”. Zależy nam na budowie pozytywnej marki ostrowieckiego szpitala – dodał prezydent miasta.

– Szpital to taka studnia bez dna, szczególnie w sytuacji, gdy wciąż borykamy się z zapaścią finansową z poprzednich lat obecnej – mówi Marzena Dębniak.- Potrzeby są ogromne, niemal na każdym oddziale coś przydałoby się zrobić. Dlatego doceniamy pomoc udzielaną systematycznie przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski.

Przypomnijmy, że łączne wsparcie finansowe, jakiego Gmina Ostrowiec Świętokrzyski udzieliła Zespołowi Opieki Zdrowotnej tylko w ciągu minionych czterech lat (2016 – 2020) zamknęło się w kwocie 1 053 851 złotych. Oddany do użytku pod koniec lipca nowy pawilon Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, którego budowa rozpoczęła się jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu dzięki wsparciu gminy Ostrowiec Świętokrzyski zyskał nowy podjazd dla karetek.

STRAŻACY Z WIZYTĄ W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU NR 15

MUNDUROWI Z WIZYTĄ W PSP NR 1