w

76 letni ostrowczanin stracił ponad 70 000 złotych…Metodą na policjanta!

Policjanci nieustannie apelują i ostrzegają przed oszustami. Mimo licznych akcji profilaktycznych nadal odnotowuje się przypadki przekazywania oszczędności przestępcom. Sprawcy ciągle modyfikują swoje metody działania wyłudzając pieniądze m.in. pod legendą policyjnej akcji. Do wyłudzenia pieniędzy taką metodą doszło wczoraj na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie 76-latek stracił ponad 70 000 złotych.

Wczoraj po godzinie 15:00 do Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim zgłosił się 76-latek, który powiadomił, że na jego telefon stacjonarny zadzwonił tego dnia nieznany mu mężczyzna. Jego rozmówca przedstawił się jako funkcjonariusz policji, który poinformował seniora, że jego pieniądze znajdujące się na koncie bankowym są zagrożone, ponieważ ktoś wykradł jego dane osobowe i może teraz próbować wypłacić oszczędności 76-latka. Oszust poprosił o współpracę w związku z prowadzoną, rzekomą akcją, mającą na celu zatrzymanie osób odpowiedzialnych za zamach na oszczędności seniora. Po tym jak ostrowczanin zaangażował się w fikcyjne działania, niestety zaczął postępować zgodnie ze wskazówkami rozmówcy, pozostając w stałym telefonicznym kontakcie. Ponadto, fałszywy policjant zabronił 76-latkowi przychodzić do komendy, jak również informowaniu kogokolwiek w banku o „tajnej akcji”. Mężczyzna odwiedził dwie placówki bankowe i ostatecznie przekazał odbiorcy, który zgłosił się po gotówkę ponad 25 000 złotych oraz zgromadzone środki w obcych walutach stanowiące równowartość blisko 50 000 złotych. Po pewnym czasie 76-latek zaczął nabierać podejrzeń, postanowił zgłosić się do prawdziwych policjantów.

Tego samego dnia do dyżurnego wpłynęło zawiadomienie o nieco innym oszustwie. Jak wynika z relacji zgłaszającej, na jednym z portali społecznościowych nawiązała ona znajomość z obcokrajowcem, który podawał się za dyrektora pewnej firmy. Mężczyzna w trakcie korespondencji poinformował 55-latkę, że jest wdowcem samotnie wychowującym córkę. Po pewnym czasie, z korespondencji wynikało, że mężczyzna przebywał na statku płynącym z Włoch do Turcji, na który napadnięto. Kapitan miał polecić wszystkim spakowanie kosztowności i wysłanie w bezpieczne miejsce. Wobec powyższych dramatycznych wydarzeń mężczyzna poprosił kobietę o zgodę na odbiór tej wartościowej przesyłki. W paczce m.in. miała znajdować się duża kwota pieniędzy. Zgodnie z podanymi przez mężczyznę instrukcjami, 55-latka za koszt samej przesyłki miała dokonać na zagraniczne konta kilka przelewów. Łącznie oszuści wyłudzili od niej pieniądze w kwocie 25 000 złotych.

Opr.EW

Źródło:KPP Ostrowiec Świętokrzyski

PILNE: Zaginął Adrian Cukrowski z Ostrowca Świętokrzyskiego❗️

POŻAR NA TERENIE OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW W KUNOWIE