w

Rowerzyści wykręcili trzecie miejsce dla Ostrowca

Za nami trzymiesięczny Trening poprzedzający główną rywalizację o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. W sumie przez okres od 1 czerwca do 16 sierpnia, 223 użytkowników aplikacji wywalczyło III miejsce na podium dla Ostrowca Świętokrzyskiego.

– Bardzo cieszę się z uzyskania przez mieszkańców naszego miasta, miejsca na pudle w Treningu przed główną rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Ostrowiec Świętokrzyski już od kilku lat przeżywa prawdziwy rozkwit wszelkiej aktywności rekreacyjnej. Mieszkańcy pokochali rowery, ale także bieganie, nordic walking czy rolki, żyjąc aktywnie i włączając się w różnego rodzaju rywalizacje. Miasto stara się nadążać za tą sportową aktywnością mieszkańców budując i modernizując infrastrukturę: ścieżki rowerowe, strefy aktywności czy skate park. Mam nadzieję, że we wrześniu wykręcimy wspólnie jeszcze więcej kilometrów rywalizując z innymi miastami, pamiętając, że to jest przede wszystkim dobra zabawa, która ma służyć naszej kondycji i zdrowiu – mówi Piotr Dasios wiceprezydent miasta.

– To sukces całego środowiska rowerowego naszego miasta, rowerzystów, osób aktywnych, którzy kręcili kilometry dla Ostrowca. To pokazuje skalę zaangażowania, coraz większą siłę środowiska rowerowego oraz sens organizowania takich rywalizacja – komentuje Kamil Stelmasik, lokalny koordynator akcji.

Liczby robią wrażenie. Według danych dostarczonych przez aplikację, w ciągu 3 miesięcy rowerzyści spalili w sumie 6 mln kalorii, przejechali łącznie 117 144 km i spędzili ogółem 8 876 h w siodle.

– Interesującą kwestią jest tzw. „mapa ciepła”, która dzięki zapisowi śladu GPS pokazuje nam gdzie najczęściej jeździmy, jakimi trasami się poruszamy. Ścieżka w kierunku Bałtowa, dawny Trakt Iłżecki, trasy w kierunku Sandomierza, Kielc, Puław czy Lublina, to najczęściej wybierane miejsca przez tych, którzy kręcili kilometry na rzecz naszego miasta. Ale także w Bieszczadach, Krynicy Zdroju, Krakowie czy Kotlinie Kłodzkiej widać aktywność rowerową na rzecz Ostrowca. Nawet w północno – wschodnich Włoszech i Toronto w Kanadzie mieliśmy przyjaciół, którzy swoją przejażdżkę rowerową zaliczali na konto naszego miasta.

Trzecie miejsce dla Ostrowca Świętokrzyskiego na ogólną liczbę 39 miast to bardzo dobry wynik. Od początku rywalizacji na I miejscu znalazł się Bydgoszcz, który jest inicjatorem całej zabawy. To w tym mieście narodził się pomysł ogólnopolskiej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski oraz mobilna aplikacja, która początkowo służyła aktywności mieszkańców tego miasta, a następnie została udostępniona wszystkim aktywnym miastom. II miejsce zajęło Gniezno, które przez kilka tygodni pozostawało na III miejscu. Jednakże aktywność i determinacja tamtejszych rowerzystów doprowadziła do zamiany miejsc. Na kolejnych miejscach poza podium znalazły się: Puławy, Starogard Gdański, Przemyśl, Nowy Sącz, Nowa Sól, Gorzów Wlkp., Białystok czy Kalisz.

Tak dobry wynik Ostrowca Świętokrzyskiego to zasługa całej rowerowej społeczności, ale przede wszystkim, jak się okazuje Seniorów, którzy na swoich jednośladach wykręcili najwięcej kilometrów.
I tutaj także liczby robią ogromne wrażenie.

– Największy dystans dla naszego miasta pokonał Pan Michał Kalinowski bo aż 10 571 km, a zaraz za nim Pan Jan Wesołowski z wynikiem 10 142 km. Wszystkie osoby, które przyczyniły się do tego sukcesu zostaną wyróżnione i nagrodzone – dodaje Kamil Stelmasik.

To jednak nie koniec zabawy bowiem przez cały wrzesień będziemy mogli rywalizować dalej, ale już o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, zaczynamy 1 września, a kończymy 30 września. Zapisy można robić już od środy 19 sierpnia, przy czym osoby, które brały udział w Treningu z automatu są zapisane do dalszego etapu zabawy. Co się zmienia? Otóż w ramach głównej rywalizacji o PRSP, w aplikacji można zakładać grupy. To dodatkowy element rywalizacji. Grupy mogą rekrutować się spośród klas szkolnych, szkół, pracowników poszczególnych zakładów, firma, urzędów, klubów sportowych itp., tworzących własne grupy rowerowe na czas trwania rywalizacji.

Jeśli ktoś będzie miał problem z założeniem grupy w aplikacji, można pisać na adres kamil.stelmasik@gmail.com i podać nazwę grupy. Takowa zostanie utworzona przez administratora i od razu będzie widoczna dla użytkowników w aplikacji.

W ubiegłorocznej pierwszej edycji rywalizacji, Ostrowiec zajął 6 miejsce na blisko 30 miast biorących udział w wydarzeniu. By wziąć udział w zabawie wystarczy pobrać darmową aplikację Rowerowa Stolica Polski na telefony z systemem Android jak i IOS. Warto prześledzić kwestie techniczne związane z funkcjonowaniem aplikacji na niektóre modele smarfonów by uniknąć później kłopotów
z zapisywaniem wyników. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie http://www.rowerowastolicapolski.pl.

Zachęcamy do wzięcia udziału we wrześniowej rywalizacji. Powalczmy o Puchar Rowerowej Stolicy Polski dla Ostrowca Świętokrzyskiego.

Budynek R1 ukończony (fotorelacja)

Rawka od Nowa do 6 września