w

Jarosław Górczyński – każdy może przedstawić swój pomysł na rozwój miasta

Podczas konferencji prasowej w Urzędzie miasta prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński zaprosił mieszkańców do współtworzenia wizji rozwoju miasta.

Szanowni Państwo chciałbym zaangażować Was do rozmowy o sprawach najważniejszych dla Ostrowca Świętokrzyskiego. Każdy z Was może pobrać ze strony Urzędu Miasta lub odebrać osobiście „kartę pomysłu” i zaprezentować w niej fragment swojego wymarzonego miasta. Czekamy na Wasze pomysły, jestem przekonany, że wiele z nich uda się wspólnie zrealizować.

Karta pomysłów to sposób aby każdy mieszkaniec mógł wskazać konkretne propozycje, które mają za zadanie rozwiązać problemy i zrealizować cele miasta na najbliższe lata. Cele zostały opracowane w oparciu o głosy mieszkańców biorących udział w zeszłotygodniowej debacie. Wziął w niej udział każdy kto zgłosił wcześniej telefonicznie chęć udziału w niej, a było to 50 osób. Odbyła się 22 lipca (środa) w Ostrowieckim Browarze Kultury i była transmitowana na żywo na portalach facebook i youtube. Online informacja o niej dotarła do 36 tys. osób, a obejrzało ją ponad 12 tys. osób, znajduje się pod nią 250 komentarzy. Jest oczywiście wciąż dostępna do obejrzenia.

Podsumowując debatę, analizując wypowiedzi mieszkańców na żywo, ich komentarze w internecie, wcześniejsze ankiety i sondy, wyznaczyliśmy cele jakie wszyscy chcielibyśmy w Ostrowcu Świętokrzyskim osiągnąć. Wszystkie cele wypisane są w załączniku do karty pomysłu. – podkreślił prezydent.

Kolejnym etapem przeprowadzanych przez miasto konsultacji jest zaproszenie mieszkańców do składania konkretnych propozycji na rozwój miasta w formie „karty pomysłu”. Karty można od dziś pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta, lub odebrać je osobiście na dyżurce Urzędu Miasta, Miejskiej Bibliotece Publicznej lub siedzibie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Mickiewicza. W tych miejscach będzie można je również oddać. Jak również odesłać elektronicznie na skrzynkę  opril@um.ostrowiec.pl

Na bazie tych pomysłów miasto będzie aplikować o fundusze zewnętrze, w tej chwili to fundusze norweskie, w przyszłości mogą pochodzić również z innych źródeł.

Nie sugerujemy jakie to miałyby być pomysły, niech one wyjdą od mieszkańców. – zaznaczył podczas konferencji prezydent. Najważniejsze aby były realne na możliwości miasta. Skrojone na miarę. Ich realizacja przybliży nas do celów jakie chcemy osiągnąć. Po debacie można wywnioskować, że prawdopodobnie dotyczyć będą gospodarki, edukacji, mieszkalnictwa i ekologii. Przykłady: to np. inwestycje które już miasto zrealizowało: Rawka OdNowa, Browar Kultury, Kompleks Inwestycyjny i działania miękkie: certyfikaty językowe dla młodzieży, aktywny senior, Dni Ostrowca Świętokrzyskiego itp.

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski bierze udział w konkursie o przeszło 40 mln zł na działania rozwojowe w ramach Programu „Rozwój Lokalny”. W pierwszym etapie naboru projekt „Ostrowiec Świętokrzyski – miasta OdNowa” znalazł się na bardzo wysokim 5. miejscu. Teraz niezbędne jest przygotowanie  Planu Rozwoju Lokalnego oraz Planu Rozwoju Instytucjonalnego. W planach zawarte zostaną przyszłe działania, których celem jest rozwiązanie zidentyfikowanych problemów i wzmocnienie potencjałów miasta.

Dotychczas zrealizowany został kompleksowy proces badań społecznych. Rozmowy z mieszkańcami, młodzieżą, liderami lokalnej społeczności, przedsiębiorcami, przedstawicielami ostrowieckiego magistratu oraz instytucji miejskich. W okresie od lutego do kwietnia 2020 zrealizowano 13 badań, w których udział wzięło łącznie prawie 2,8 tys. osób, w tym:

  • 3 badania ankietowe dorosłych mieszkańców miasta – bezpośrednie oraz internetowe (1 099 osób),
  • 2 badania ankietowe za pośrednictwem Internetu wśród uczniów ostrowieckich szkół średnich (1 433 osoby),
  • warsztat diagnostyczny z udziałem młodzieży (14 osób),
  • badanie internetowe (44 osoby) i fokusowe (13 osób), wśród przedsiębiorców (44 osoby),
  • 3 badania fokusowe wśród liderów społecznych, w tym przedstawicieli NGO, liderów instytucjonalnych oraz przedstawicieli sektora edukacji (42 osoby),
  • badanie internetowe oraz fokusowe wśród pracowników urzędu miasta (149 osób).

Ostrowickie szkoły tańca ambasadorami marki naszego miasta

Sonda – Jak spędzamy wakacje w Ostrowcu? (VIDEO)