w

Udana debata na temat przyszłości Ostrowca Świętokrzyskiego! Ostrowiec Świętokrzyski w gronie 53 miast walczy o 40 mln!

Blisko 50 osób uczestniczyło wczoraj w sposób bezpośredni w Ostrowieckim Browarze Kultury w publicznej debacie na temat przyszłości Ostrowca Świętokrzyskiego, która była prowadzona hybrydowo.  Liczba miejsc została ograniczona wytycznymi sanepidu w związku z panującą pandemią. Natomiast z możliwości udziału online w debacie skorzystało kilka tysięcy osób. Zaraz po debacie statystyki prezentowały się imponująco – 25 625 odbiorców, odnotowano aktywność 2677 osób, 67 udostępnień, 223 komentarze oraz 8,6 tys. wyświetleń. Co ważne osoby na Sali prezentowały bez mała pełen przekrój wiekowy ostrowczan.

Przeprowadzona debata jest jednym z elementów procesu mającego na celu przygotowanie wniosku aplikacyjnego o środki z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Ostrowiec Świętokrzyski w gronie 53 miast walczy o 40 mln mające na celu pomoc w rozwoju miast. Ważnym elementem tego procesu jest zwiększenie zaangażowania mieszkańców w proces współdecydowania o lasach miasta.

Panelistami podczas debaty byli: Sekretarz Miasta Anna Niedbała, wiceprezydent miasta Piotr  Dasios, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Jan Bernard Malinowski oraz naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym Mariusz Łata, główny specjalista ds. obsługi inwestora Zbigniew Wesołowski oraz pani Henryka Korytowska – ekspert ze Związku Miast Polskich.

– Cieszę się z tego przedsięwzięcia. Jako prezydent jestem czujny na uwagi i spostrzeżenia mieszkańców, ich sprawy i bolączki. Dzięki temu wyczuleniu regularnie rozwiązujemy wiele istotnych dla lokalnych społeczności spraw. Nasze miasto dzięki ich uwagom rozwija się i zmienia na lepsze na naszych oczach. Nie zapominając o trudnych uwarunkowaniach mających korzenie w naszej miejskiej przeszłości, w tym determinującej nasze losy monokulturze przemysłowej budujemy markę naszego miasta. Cieszę się, że mieszkańcy tak chętnie skorzystali z naszego zaproszenia. Dziękuję za wszystkie pozytywne opinie i doceniam uwagi, również te krytyczne, które pozwolą nam wytyczyć kierunki rozwoju na kolejne lata – mówi prezydent miasta Jarosław Górczyński. – Szczególnie ważny jest dla mnie głos młodzieży, bo to ona wkrótce będzie decydować o  naszej przyszłości.

– Najważniejszym wnioskiem z przeprowadzonej debaty jest to, że mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego chcą poważnie rozmawiać o swoim mieście. Aktywność osób obecnych na sali oraz licznie zgromadzonych przy transmisji w mediach społecznościowych była imponująca. W trakcie debaty usłyszeliśmy dojrzałe opinie ukazujące, jakie są źródła problemów, które wciąż jeszcze Ostrowiec przeżywa. Najważniejsze dostrzeżone wyzwania to te, które koncentrują się wokół stabilności rynku pracy. Zwracano także uwagę na mieszkalnictwo i edukację jako obszary szczególnie istotne dla ostrowczan. Podkreślano znaczenie lokalnej solidarności. Ogromna jest także potrzeba bycia dumnym z Ostrowca, mieszkańcy chcą, by ich miasto było w Polsce zauważone. Jaką drogą ma podążać Ostrowiec – słuchając przedstawionych opinii, można wskazać, że ścieżka ta powinna prowadzić przez przyciąganie do miasta nowych inwestycji. Zmiany na rynku pracy przełożą się na podniesienie jakości życia i otworzą drogę do tego, by miasto przyciągało i zachwycało – podsumował moderujący debatę Paweł Dryl.

Przed zespołem miejskim i współpracującymi z nim konsultantami stoi teraz trudne zadanie, by z licznych wypowiedzi i oczekiwań ułożyć wizję, która jednoczyć będzie ostrowczan. Kolejnym etapem, do którego zaproszeni zostaną użytkownicy miasta, stanie się zbieranie pomysłów działań do Planu Rozwoju Lokalnego Miasta Ostrowca. Przy takim zaangażowaniu to musi wypalić.

Prezydent podziękował za lata pracy odchodzącym na emeryturę pracownikom Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji

56-latek chciał uniknąć mandatu, zaproponował 100 zł łapówki!