w

Oszukani metodą „na policjanta”. Stracili ponad 23 tys. złotych

Mimo szerokiej akcji profilaktycznej wciąż w na terenie powiatu ostrowieckiego zdarzają się przypadki oszustw lub usiłowań oszustw metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Wczoraj na terenie naszego miasta mieliśmy do czynienia z usiłowaniem oszustwa na szkodę 73-letniego mężczyzny. Niestety w miniony wtorek swoje oszczędności w kwocie 24000 złotych utraciła para ostrowieckich seniorów.

Ofiarami „na wnuczka” czy „na policjanta” są przeważnie osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują oni osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Kolejno podają się za członka rodziny czy też za funkcjonariusza policji. Oszuści wypytują o oszczędności i proszą o pożyczenie wysokiej kwoty pieniędzy. Następnie informują ofiarę, że przyślą kolegę lub koleżankę, czy też rzekomego policjanta po odbiór gotówki bądź wskazują konto, na które należy przelać pieniądze. Oczywiście w czasie rozmowy proszą, aby nie informować nikogo z rodziny o całej sytuacji.

Wczoraj po godzinie 13.00 do ostrowieckiej komendy, zgłosił się 73-letni mężczyzna. Ostrowczanin zawiadomił, że godzinę wcześniej zadzwonił do niego mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz policji. Kolejno poinformował go, że prowadzi sprawę dotyczącą hakerów i jego oszczędności w banku są zagrożone. Kolejno poprosił o przelew pieniędzy w kwocie 23000 złotych. Mężczyzna zorientował się, iż prawdopodobnie ma do czynienia z oszustami i rozłączył się.

Kilka godzin później o dokonanym dzień wcześniej oszuście zawiadomiła para ostrowieckich seniorów. Z relacji zgłaszających wynikało, że w miniony wtorek zadzwoniła do nich nieznana kobieta, która podała się za ich synową. Kobieta poprosiła o pożyczkę pieniędzy. Ostatecznie 74- letnia kobieta wspólnie z 77- letnim mężem przekazali kurierowi, który przybył do ich mieszkania pieniądze w kwocie 24 000 złotych. Dopiero wczoraj po południu, gdy zadzwoniła do nich synowa zorientowali się, że padli ofiarą oszustów.

PAMIĘTAJMY!!!

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

– gdy ktoś do Ciebie zadzwoni prosząc o pożyczkę, miej świadomość, że ta osoba może być oszustem,

– nigdy nie podawaj swoich danych – wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasła,

– pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcym osobom,

– jeśli rzeczywiście chcesz pomóc najbliższym spotkaj się z nimi osobiście, będziesz miał pewność, że pieniądze nie trafią w niepowołane ręce,

– w razie podejrzeń o złe zamiary takich osób, niezwłocznie powiadom policję, a my sprawdzimy każdy taki sygnał.

Pamiętaj, że mogą to być potencjalni Z Ł O D Z I E J E  lub oszuści.

Pożar przy ul. Osadowej w Ostrowcu Św.

Nowe Piaski już cieszą. Jest nawet interaktywne przejście