w

Policjanci pomogli seniorce, która zgubiła się w lesie

W sezonie letnim dużo osób wybiera się do lasu. Część z nich robi to z powodu pojawiających się tam grzybów, bądź jagód inni natomiast, by zwyczajnie pospacerować. Bez względu na powód, należy przedsięwziąć środki ostrożności, aby uniknąć ewentualnych zagrożeń. Warto zabrać ze sobą naładowany telefon aby, jeśli okaże się to konieczne, móc wezwać pomoc. Przekonała się o tym 73-letnia mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego, która w minioną sobotę zgubiła się w lesie i nie mogła się z niego wydostać.

Wakacje to czas, który kojarzy się nam m.in. ze spacerami po lesie. Jedni wybierają się tam po jagody, bądź grzyby, a inni by zwyczajnie pospacerować. Należy pamiętać, że taka wycieczka wiąże się również z niebezpieczeństwami. Dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować. Pomimo przekonania, że znamy las „jak własną kieszeń” to jednak może się zdarzyć, że się zgubimy. W lesie może także dojść do różnego typu wypadków na przykład zasłabnięcia spowodowanego stanem naszego zdrowia. Niekiedy może dojść też do potknięcia się, bądź wywrócenia. W takim przypadku warto jest mieć możliwość wezwania pomocy. Przekonała się o tym w minioną sobotę 73-letnia mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego. Kobieta w po południu weszła sama do lasu, znajdującego się na terenie obrzeży miasta, aby nazbierać jagód. Po pewnym czasie zorientowała się, że nie jest w stanie odnaleźć drogi powrotnej. Wówczas przerażona zadzwoniła na numer alarmowy. Po otrzymaniu zgłoszenia na miejsce natychmiast zostali skierowani ostrowieccy stróże prawa. Po około 30 minutach wspólne działania dzielnicowych i policjantów z ogniwa patrolowo interwencyjnego pozwoliły zagubionej seniorce przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych oraz megafonu wskazać drogę do wyjścia. 73-latka cała i zdrowa wróciła do domu.

Pamiętajmy i przypominajmy bliskim:

• Udając się do lasu powiadom bliskich, w jakiej okolicy będziesz przebywać.
• Określ ramy czasowe powrotu.
• Staraj się, aby podczas leśnej wyprawy towarzyszył ci ktoś znajomy, unikaj samotnych wędrówek.
• Staraj się wyposażyć swój strój grzybiarza w elementy odblaskowe, dzięki którym w czasie zmiennej aury lub zapadającego zmroku będziesz widoczny.
• Jeśli towarzyszą ci dzieci lub osoby starsze, schorowane nie trać ich z pola widzenia. Chwila nieuwagi może zakończyć się dla nich tragicznie.
• Znajdź element charakterystyczny na danym terenie, który ułatwi tobie odnalezienie drogi powrotnej.
• Zabierz ze sobą telefon. Nawiązanie kontaktu telefonicznego umożliwia niezwłoczne podjęcie skutecznych działań w sytuacji zagubienia się w lesie.

Opr. EW 

Źródło: KPP Ostrowiec Świętokrzyski

Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego: Wspólnie zaplanujmy przyszłość naszego miasta.

Policjanci z drogówki zatrzymali 38– letniego sprawcę kolizji. Miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie