w

Jarosław Górczyński udzieli pomocy dla dotkniętego nawałnicami Jasła

W miniony piątek prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński wziął udział w cyklicznych obradach Związku Miast Polskich, które tym razem odbyły się w Śremie. Jednym z punktów obrad była pomoc dla gmin dotkniętych nawałnicami. Prezydent zadeklarował wstępną pomoc, którą zaakceptować będą mogli Radni Rady Miasta.

Zarząd Związku Miast Polskich apeluje do miast członkowskich o rozważenie możliwości udzielenia pomocy finansowej dla należącego do ZMP Jasła, które zostało dotknięte poważnymi skutkami nawałnic.

Szacunkowa kwota strat tylko w mieniu komunalnym w tym mieście wynosi 42,5 mln zł. Niesienie pomocy umożliwia art. 10 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 220 ustawy o finansach publicznych.

W wyniku nawałnic, które przeszły przez Jasło 27–29 czerwca, powstały straty, które w substancji komunalnej obejmują zniszczenia, uszkodzenia, podtopienia, zamulenia 70 ulic i 300 dojazdów, 12 budynków użyteczności publicznej (przedszkola, szkoły, obiekty sportowe, muzeum), 250 przepustów, ok. 11 km kanalizacji deszczowej. Do tego dochodzą osuwiska, zniszczenia w kanalizacji sanitarnej, zieleni miejskiej oraz małej infrastrukturze. Straty w innych zasobach obejmują m.in. ponad 500 budynków prywatnych, 100 firm, 800 dojazdów na posesje.

„Nasz związek nie po raz pierwszy podejmuje solidarnościową akcję pomocy dla miast poszkodowanych w wyniku kataklizmów (np. przez powódź w 1997 roku)” – czytamy w apelu ZMP.

Pierwsza pomoc w postaci wsparcia finansowego została już skierowana na Podkarpacie przez Białystok, Gdańsk i Warszawę. Wstępne deklaracje złożyły też: Gliwice, Ostrowiec Świętokrzyski i Tychy.

http://www.miasta.pl/aktualnosci/z-zarzadu-zmp-w-sremie

 –Mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego słyną z tego, że potrafią pomagać. Świadectwem tego jest między innymi pomoc, której miasto udzieliło w 2017 roku dla zniszczonej w czasie wichury miejscowości Rytel w gminie Czersk oraz dla Chorzowa w 2006 roku w związku z katastrofą budowlaną hali wystawowej Międzynarodowych Targów Katowickich. Dziś również są miejscowości, które mocno zostały dotknięte przez ulewne deszcze i burze. Chciałbym aby nasze miasto po raz kolejny pokazało solidarność i wsparło Jasło w trudnych dniach. – powiedział prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.

Ostrowieccy policjanci zatrzymali sprawców kradzieży motoroweru marki Romet

Poszukujemy 57-letniego Leszka Gawiora, który może mieć związek ze śmiercią 61-letniego mężczyzny