w

30 – lecie samorządu! Jubileusz powstania samorządów!

27 maja obchodziliśmy 30-lecie odrodzenia samorządu terytorialnego. Dokładnie trzydzieści lat temu odbyły się wolne, powszechne wybory do 2383 rad gmin, które były początkiem wolnej, samorządnej Polski. W kampanii wyborczej uczestniczyło około 2000 partii, ugrupowań politycznych oraz organizacji. To był początek długiej drogi jaką przeszły w ciągu minionych trzech dekad polskie samorządy, a tegoroczne obchody to czas, w którym warto wspomnieć osiągnięcia i ludzi, którzy budowali lokalne wspólnoty. W tym celu prezydent miasta Jarosław Górczyński rozpoczął cykl spotkań z byłymi przewodniczącymi Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. W minionym tygodniu ostrowiecki Urząd odwiedził pełniący jako pierwszy funkcję przewodniczącego Rady Miasta Romuald Mrugała oraz Mirosław Zgadzajski, który przewodził radnym czwartej kadencji.

– Tegorczne obchody pokrzyżowała nam panująca na świecie i w Polsce pandemia COVID – 19. Jednak nie zamierzamy rezygnować z uroczystości, lecz przesunąć ją prawdopodobnie na jesień. Jubileusz powstania samorządów to dobry moment by mówić o tym historycznym wydarzeniu, które zmieniło bieg naszej historii. Wprowadzona wtedy reforma to duży sukces Polaków, którzy dzięki niej w sposób realny zaczęli współdecydować o losach swoich miast
i kraju. To był proces, w trakcie którego wspólnie uczyliśmy się demokracji – mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.

Prezydent podziękował za przybycie i  zaprosił do uczestnictwa w planowanych obchodach. Podkreślił również, że powołany w tym celu zespół, tworząc materiały będzie się starał w sposób rzetelny przypomnieć ostrowczanom jak wiele udało się w ciągu minionych lat osiągnąć oraz jak bardzo zmieniło się nasze miasto, a przy tym wspomnieć o ludziach, którzy byli odpowiedzialni za te zmiany.

Uderzył autem w barierki energochłonne, bo rozmawiał podczas jazdy przez telefon komórkowy. 70 przypadków niestosowania się do ograniczeń prędkości.

Ostrowczanin wyszedł z psem na spacer, by go zaraz uśmiercić!