w ,

Od lipca łatwiej będzie stracić prawo jazdy. Nowe przepisy dadzą pierwszeństwo pieszym!

Reklama

Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości poza obszarem zabudowanym, ujednolicone limity prędkości w terenie zabudowanym bez względu na porę dnia oraz większe prawa pieszego – tak w największym skrócie można podsumować zmiany, które kierowców zaczną obowiązywać już od lipca. Zdaniem rządu nowe uregulowania znacznie poprawią bezpieczeństwo.

Zwolnij, bo stracisz prawo jazdy
Obecnie za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym kierowca może stracić prawo jazdy na trzy miesiące. Ale poza nim za to samo wykroczenie policja karze mandatem w wysokości 500 zł i 10 punktami karnymi (to najwyższa przewidziana przez taryfikator kara). Jednak od lipca tego roku ma się to zmienić i również poza obszarem zabudowanym kierowcom będzie odbierane prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h.

50 km/h w dzień i w nocy
Także od lipca mają zostać ujednolicone limity prędkości w terenie zabudowanym. Dziś między godziną 5.00 a 23.00 pojazd w terenie zabudowanym może się poruszać z maksymalną prędkością 50 km/h. W godzinach od 23.00 do 5.00 limit jest wyższy i wynosi 60 km/h. Od 1 lipca – bez względu na porę dnia – dozwolona prędkość będzie wynosiła 50 km/h.

Pieszy z pierwszeństwem
Również od początku wakacji ma zacząć obowiązywać przepis mówiący o pierwszeństwie pieszego jeszcze przed przejściem. Dziś ma on pierwszeństwo, gdy już jest na pasach. Po zmianie kierujący będzie musiał zatrzymać pojazd, gdy zobaczy, że pieszy zbliża się do przejścia.

Reklama:


Nowy projekt ustawy nakłada też na pieszych obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i nakaz obserwowania drogi jeszcze przed wejściem na przejście.

Pamiętaj o „suwaku”
Projektowane zmiany są kolejnymi mającymi poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. Przypomnijmy, że od 6 grudnia 2019 roku obowiązują dwa nowe przepisy: o jeździe „na suwak” oraz o korytarzu życia.

Pierwszy z nich stanowi, że kiedy zanika pas ruchu, wpuszczamy pojazdy z niego na pas trwający – manewr następuje pojedynczo i przemiennie. Natomiast korytarz życia kierowcy mają obowiązek utworzyć, aby przepuścić pojazd jadący do wypadku. Wówczas kierowcy jadący lewym pasem zjeżdżają na lewo, a z prawego pasa na prawo, gdy zaś pasów jest więcej, ci ze skrajnego lewego na lewo, a z pozostałych na prawo.

#Źródło: KPP, TVP 3

Reklama

Znamy wynik pacjentki, która wczoraj z objawami koronawirusa zgłosiła się do przychodni „Rodzina” w Ostrowcu!

POŻAR PODKŁADÓW KOLEJOWYCH W KUNOWIE