w ,

Od lipca łatwiej będzie stracić prawo jazdy. Nowe przepisy dadzą pierwszeństwo pieszym!

Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości poza obszarem zabudowanym, ujednolicone limity prędkości w terenie zabudowanym bez względu na porę dnia oraz większe prawa pieszego – tak w największym skrócie można podsumować zmiany, które kierowców zaczną obowiązywać już od lipca. Zdaniem rządu nowe uregulowania znacznie poprawią bezpieczeństwo.

Zwolnij, bo stracisz prawo jazdy
Obecnie za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym kierowca może stracić prawo jazdy na trzy miesiące. Ale poza nim za to samo wykroczenie policja karze mandatem w wysokości 500 zł i 10 punktami karnymi (to najwyższa przewidziana przez taryfikator kara). Jednak od lipca tego roku ma się to zmienić i również poza obszarem zabudowanym kierowcom będzie odbierane prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h.

50 km/h w dzień i w nocy
Także od lipca mają zostać ujednolicone limity prędkości w terenie zabudowanym. Dziś między godziną 5.00 a 23.00 pojazd w terenie zabudowanym może się poruszać z maksymalną prędkością 50 km/h. W godzinach od 23.00 do 5.00 limit jest wyższy i wynosi 60 km/h. Od 1 lipca – bez względu na porę dnia – dozwolona prędkość będzie wynosiła 50 km/h.

Pieszy z pierwszeństwem
Również od początku wakacji ma zacząć obowiązywać przepis mówiący o pierwszeństwie pieszego jeszcze przed przejściem. Dziś ma on pierwszeństwo, gdy już jest na pasach. Po zmianie kierujący będzie musiał zatrzymać pojazd, gdy zobaczy, że pieszy zbliża się do przejścia.


Nowy projekt ustawy nakłada też na pieszych obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i nakaz obserwowania drogi jeszcze przed wejściem na przejście.

Pamiętaj o „suwaku”
Projektowane zmiany są kolejnymi mającymi poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. Przypomnijmy, że od 6 grudnia 2019 roku obowiązują dwa nowe przepisy: o jeździe „na suwak” oraz o korytarzu życia.

Pierwszy z nich stanowi, że kiedy zanika pas ruchu, wpuszczamy pojazdy z niego na pas trwający – manewr następuje pojedynczo i przemiennie. Natomiast korytarz życia kierowcy mają obowiązek utworzyć, aby przepuścić pojazd jadący do wypadku. Wówczas kierowcy jadący lewym pasem zjeżdżają na lewo, a z prawego pasa na prawo, gdy zaś pasów jest więcej, ci ze skrajnego lewego na lewo, a z pozostałych na prawo.

#Źródło: KPP, TVP 3

Znamy wynik pacjentki, która wczoraj z objawami koronawirusa zgłosiła się do przychodni „Rodzina” w Ostrowcu!

POŻAR PODKŁADÓW KOLEJOWYCH W KUNOWIE