w

Chciała zarobić na kryptowalutach, a straciła ponad 60 000 złotych – Ostrowiec Św.

47-letnia mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego padła ofiarą oszustów proponujących inwestowanie w kryptowaluty. Łącznie kobieta straciła 63 000 złotych. Ostrzegamy i apelujemy o zachowanie rozsądku przy tego typu inwestycjach. W minioną sobotę tj. 18 listopada br. do ostrowieckiej komendy zgłosiła się 47-letnia mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego. Więcej poniżej!

Kobieta poinformowała mundurowych, że inwestując w kryptowaluty, padła ofiarą oszustów. Jak wynikało z jej relacji, w połowie września br. zainteresowała się taką formą potencjalnego pomnażania swojego kapitału. Za pośrednictwem Internetu znalazła jedną z ofert, po czym za pomocą popularnego komunikatora skontaktował się z nią przedstawiciel firmy pośredniczącej w inwestycjach w kryptowaluty. W trakcie prowadzonych rozmów 47-latka została poproszona o zainstalowanie specjalnych aplikacji, które miały umożliwić sprawne zarządzanie inwestycjami i zyskami. Ponadto miała dokonać minimalnej wpłaty w kwocie 1000 złotych, aby móc zarabiać na inwestycjach.  Kolejno krok po kroku oszuści instruowali ją co ma robić. 47-latka zgodnie z otrzymanymi wskazówkami zaczęła przelewać różne kwoty na wskazane przez oszustów konta. Ostatecznie jak się okazało ostrowczanka w ciągu dwóch miesięcy zamiast zarobić straciła 63 000 złotych. 

Ostrzegamy!

Pierwszy kontakt z ofiarą następuje zwykle przez e-mail, telefon lub komunikator.
Oszuści proszą o zainstalowanie programu do zdalnego pulpitu i zalogowanie się na konto bankowe. Najczęściej ofiara kuszona jest obietnicą szybkich  i dużych zysków.

Co zrobić, by nie dać się oszukać?

Przede wszystkim nie udostępniajmy nikomu swojego konta bankowego i danych do logowania. Jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania naszych danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, rozłączmy się i zadzwońmy do biura obsługi klienta banku. Jeśli „konsultant” proponuje nam zainstalowanie oprogramowania typu AnyDesk, możemy być pewni, że to oszustwo. Apelujemy o to, aby stronić od takich sytuacji, minimalizować ryzyko, uważać na psychomanipulacje, a także unikać wszelkich ofert, które mają przynieść błyskawiczny zysk po przelaniu pieniędzy. Przestępcy są coraz sprytniejsi i coraz częściej za takimi przestępstwami stoją zorganizowane grupy, często działające poza granicami kraju. W przypadku wątpliwości doradźmy się w autoryzowanych placówkach nie szukajmy przypadkowych porad w sieci na własną rękę, to może zakończyć się dla nas całkowitą utratą wszystkich oszczędności.

Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Staszicu

Miał ponad 2 promile będąc za „kółkiem”