w

OSZUSTWO PODCZAS SPRZEDAŻY KURTKI. KOBIETA STRACIŁA PONAD 800 ZŁ

Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim zgłosiła się 44-letnia kobieta, która padła ofiarą oszustów podczas sprzedaży ubrań w sieci. W wyniku działania cyberprzestępców ostrowczanka straciła ponad 800 złotych. Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy – sprzedając w Internecie również możesz stać się ofiarą oszustów.

Aplikacje do sprzedaży i kupna towarów ułatwiają nam możliwość robienia zakupów bez wychodzenia z domu, niemniej podczas kontaktów z nieznajomymi kontrahentami należy zachować szczególną ostrożność. Oszuści często udają klientów i przenoszą rozmowy w sprawie zakupu z aplikacji sprzedażowej na popularne komunikatory społecznościowe. Kolejno cyberprzestępcy pod pretekstem przesyłki towaru lub przelewu pieniędzy przesyłają linki, dzięki którym otrzymują dostęp do naszych rachunków bankowych.

Wczoraj do ostrowieckiej komendy zgłosiła się 44-latka. Kobieta poinformowała mundurowych, że padła ofiarą oszustów. Z relacji zgłaszającej wynikało, że na popularnej aplikacji internetowej wystawiła do sprzedaży męską kurtkę. Kolejno za pośrednictwem komunikatora społecznościowego ze sprzedającą, skontaktowała się osoba, która wyraziła chęć zakupu wystawionej przez nią rzeczy. W trakcie korespondencji  kupująca poinformowała 44-latkę, że na adres emaliowy otrzyma link, od firmy kurierskiej z potwierdzeniem wysłania pieniędzy za zakupiony towar. Niczego nie podejrzewająca kobieta kliknęła w link, po czym podała wszystkie dane potrzebne do zalogowania się w bankowości elektronicznej. Po kilku minutach zobaczyła, że ma na koncie o ponad 820 złotych mniej gotówki niż posiadała. Ponadto ktoś zaciągnął na jej dane kredyt w wysokości ponad 5500 złotych, który w ostateczności udało jej się zablokować.

Ostrzegamy! Pamiętaj o podstawowych środkach ostrożności. Nie wchodź w podejrzane linki, które żądają od nas danych z kart bankomatowych! Oszust przechwytując dane do naszego konta może zarządzać nim jak własnym. Wypłata gotówki, wykonanie przelewu czy zawarcie umowy kredytowej, to dla niego już błahostka. Chroń dane swojej karty płatniczej! Nigdy nie udostępniaj nikomu kodów autoryzacji.


Opr.EW
Źródło: KPP Ostrowiec Świętokrzyski

KIEROWAŁ POMIMO WYDANEJ DECYZJI O COFNIĘCIU UPRAWNIEŃ

UKRADŁA KARTĘ BANKOMATOWĄ I PŁACIŁA JAK SWOJĄ