w

OSZUKANI NA PORTALU SPRZEDAŻOWYM

4,5 tys. zł. straciła mieszkanka gminy Ożarów, która wraz z synem zaoferowała do sprzedaży konsolę do gier. Kobieta przy użyciu linku przesłanego przez oszustów na adres mailowy syna zalogowała się do swojej bankowości elektronicznej podając swoje dane oraz kod autoryzacyjny do transakcji. W ten sposób oszuści wyprowadzili z jej konta sporą kwotę.

W poniedziałek do opatowskiej jednostki zgłosiła się 38 – letnia mieszkanka gminy Opatów. Kobieta powiadomiła, że z jej konta bankowego zniknęło blisko 4,5 tys. zł. Mundurowi ustalili, że 38 – latka wraz ze swoim nastoletnim synem wystawiła do sprzedaży na popularnym portalu społecznościowym konsolę do gier. W niedługim czasie od pojawienia się ogłoszenia na portalu za pośrednictwem komunikatora internetowego z nastolatkiem skontaktowała się osoba zainteresowana kupnem konsoli, pytając również o możliwość wysyłki za pośrednictwem firmy kurierskiej. Po wstępnym ustalenia szczegółów osoba kupująca wysłała link z instrukcją postępowania na adres mailowy chłopca. Wtedy kobieta, postępując zgodnie z wytycznymi, została przekierowana, jak jej się wówczas wydawało, na stronę jej banku podając swoje dane oraz kod blik potwierdzający transakcję. W ten sposób oszuści wyprowadzili z jej konta wskazaną wyżej kwotę. 

Przypominamy kilka ważnych zasad w korzystaniu z bankowości elektronicznej:

– nie korzystaj z linków służących do logowania się do bankowości elektronicznej przesłanych przez inne osoby;

– nie zatwierdzaj operacji, których samodzielnie nie zlecasz;

– nie podawaj kodów blik, jeśli nie masz pewności, że po drugiej stronie jest osoba, którą znasz, podszywanie się pod inne osoby na popularnym portalu społecznościowym czy komunikatorze to w ostatnim czasie bardzo popularny sposób wykorzystywany przez przestępców.

Opr. KCW

Źródło: KPP w Opatowie

Poznaliśmy pierwszych liderów XI MosirGutwinRun 2023!

Bodzechów: W stanie nietrzeźwości podróżował swoim motocyklem