w

Pożar kotłowni w Kunowie. Powodem drewno opałowe za blisko pieca!

27  listopada 2022 r. tuż po godzinie 10 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Ostrowcu Św. wpłynęło zgłoszenie o pożarze w budynku warsztatowym przy ul. Ostrowieckiej w Kunowie. Do zdarzenia natychmiast zadysponowano 3 samochody ratowniczo-gaśnicze – 12 strażaków. Po przybyciu ratowników na miejsca akcji stwierdzono, że w budynku warsztatu konstrukcji murowanej  pali się pomieszczenie kotłowni. Właściciel znajdował  się na zewnątrz obiektu i nie uskarżał się na żadne dolegliwości. W kotłowni oprócz pieca C.O. znajdowało się  składowane drewno opałowe oraz drewniane szafki i narzędzia warsztatowe. Działania zastępów w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia z jednoczesnym wprowadzeniem strażaków do pomieszczeń kotłowni w celu ustalenia źródła pożaru. Okazało się, że przyczyną zadymienia w pomieszczeniu kotłowni jest palący się na opał oraz pozostałe składowane materiały palne znajdujące się w niewielkiej odległości od pracującego pieca C.O.. Po przygaszeniu ognia przystąpiono do usunięcia nadpalonych materiałów i przelaniu ich wodą. Jednocześnie przewietrzono pomieszczenia w budynku. Następnie przy użyciu kamery termowizyjnej dokonano kontroli  temperatury w kotłowni oraz używając mierników wielogazowych sprawdzono pomieszczenie na obecność trujących gazów nie stwierdzając wartości niebezpiecznych. Akcja trwała prawie 2 godziny.

Właściciel został pouczony, że niedopuszczalne jest przechowywanie materiałów palnych oraz stosowanie wyposażenia i wystroju wnętrz z materiałów palnych w odległości mniejszej niż 0,5m od instalacji i urządzeń, których powierzchnie zewnętrzne mogą się nagrzewać do temperatury przekraczającej 100°C.

W związku z rozpoczętym sezonem grzewczym strażacy ostrzegają. 

Do pożarów w piwnicach budynków jednorodzinnych dochodzi najczęściej w wyniku składowania drewna, papieru, węgla w pobliżu pieca co, co powoduje albo nagrzanie materiałów i ich zapalenie, albo przypadkowe zapalenie od ognia lub tlącego się paliwa.

Straty materialne, zagrożenie dla życia lub zdrowia, trudności w odzyskaniu kosztów z ubezpieczenia budynku, to realne scenariusze w przypadku pożaru.

Pamiętajmy o zachowaniu czystości w pomieszczeniach z piecami na paliwo stałe. Jak w wielu przypadkach nasze bezpieczeństwo może zależeć od nas samych.

Opracowanie: mł.bryg. Barbara Majdak

Zdjęcia: st.kpt. Sławomir Dębicki

Kunów: Oszustwo na BLIK-a o wartości 450 zł. Podał się za szwagra na portalu społecznościowym.

Rawszczyzna czynna krócej w weekendy przez ceny energii!