w

2500 ZŁOTYCH KARY GRZYWNY DLA NIETRZEŹWYCH ROWERZYSTÓW

Wczoraj ostrowieccy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej dwóch nietrzeźwych rowerzystów. Zgodnie z nowym taryfikatorem zostali oni ukarani mandatami po 2500 złotych. Pamiętajmy, że nietrzeźwi cykliści są poważnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego i w konfrontacji z tymi poruszającymi się prawidłowo, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych.

Każdy nietrzeźwy kierowca stwarza realne i poważne zagrożenie na drodze i nie ma znaczenia, czy jest to kierowca samochodu, motocykla, roweru czy innego pojazdu. Przypomnijmy, że pijany cyklista najpoważniejsze zagrożenie stwarza dla siebie, ponieważ jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, każde zdarzenie drogowe – nawet takie bez udziału innego pojazdu – może przypłacić poważnymi obrażeniami. Dlatego też ostrowieccy policjanci nie mają taryfy ulgowej wobec tak lekkomyślnych uczestników ruchu drogowego. Tylko wczoraj na terenie naszego powiatu policjanci ostrowieckiej drogówki zatrzymali dwóch nietrzeźwych rowerzystów.

Jako pierwszy w ręce mundurowych wpadł 36-letni ostrowczanin. Do jego zatrzymania doszło o godzinie 10.00 na ul. Długiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pomimo tak wczesnej pory 36-letni kierowca jednośladu miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Kolejno, 45 minut później na tej samej ulicy do kontroli drogowej został zatrzymany 51-latek, który wsiadł na rower mając ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Obaj nieodpowiedzialni rowerzyści zostali ukarani mandatami w wysokości 2500 złotych.

Przypominamy,że zmiany wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatu karnego, które weszły w życie wraz z nowym rokiem, wprowadziły między innymi wyższe kary za wykroczenie kierowania pojazdem innym niż mechaniczny po użyciu alkoholu oraz w stanie nietrzeźwości. Rowerzyści mogą został ukarani przez policjantów za:

  • kierowanie jednośladem po użyciu alkoholu, gdy stężenie tej substancji w organizmie wynosi do 0,5 promila – mandat w kwocie 1000 zł
  • kierowanie jednośladem w stanie nietrzeźwości, gdy stężenie tej substancji w organizmie wynosi powyżej 0,5 promila – mandat w kwocie 2500 zł

Pamiętajmy, że nietrzeźwi kierujący, niezależnie jakiego rodzaju pojazdem się poruszają, stanowią zawsze ogromne niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie wpływa na koncentrację, refleks i percepcję, co może skutkować nieodwracalnymi konsekwencjami. Decydując się na prowadzenie jakiegokolwiek pojazdu, musimy być bezwzględnie trzeźwi!

Opr. EW

Źródło: KPP Ostrowiec Świętokrzyski

Moc atrakcji na Dzień Dziecka

31-LATEK ODPOWIE ZA USZKODZENIE SAMOCHODU, SZKODA NA 700 ZŁ.