rosnijwsile.pl Dlaczego powinieneś rzucić palenie
w

Zdrowie Polaków w czasach zarazy: dalej trujemy się papierosami na potęgę

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia, którego głównym celem jest zwrócenie naszej uwagi na najistotniejsze problemy zdrowotne społeczeństw na całym świecie. Zwłaszcza w dobie koronawirusa słowa pewnego filozofa „Choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim, to bez zdrowia wszystko jest niczym” nabierają nowego znaczenia.

W okresie pandemii szczególnie powinniśmy dbać o nasze zdrowie, fizyczne jak i psychiczne. Zdrowo się odżywiać, więcej się ruszać, budować naszą odporność, leczyć choroby współistniejące, a także zaprzestać palenia papierosów. Palenie tytoniu jest szczególnie niebezpieczne podczas pandemii, ponieważ wszyscy wiemy o negatywnym wpływie COVID-19 na układ oddechowy, a z tego powodu palacze są obarczeni większym ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby.

Rozwiewamy wątpliwości – to nie tytoń sam w sobie czy nikotyna są dla palaczy najbardziej niebezpieczne! Kiedy papieros spala się na popiół w bardzo wysokiej temperaturze, powstaje wtedy dym oraz substancje smoliste. W tym dymie są oraz wysokie stężenia tlenku węgla, nazywanego „cichym trucicielem”. Są to substancje szkodliwe i rakotwórcze, które są główną przyczyną wielu poważnych chorób, w tym nowotworów. To zatem dym z papierosa, a nie sama nikotyna, jest największym zagrożeniem!

Co piąty nowotwór żołądka zależy od dymu papierosowego. Dym papierosowy dostarcza metale cięzkie, tlenek węgla, ciała smoliste, aldehydy i ketony i to, co powoduje największe uzależnienie, czyli nikotynę. Nikotynę wykorzystuje się też w terapiach zastępczych. Dostarczanie nikotyny do organizmu palacza służy przede wszystkim zmniejszeniu objawów abstynencji. Ma nauczyć pacjenta życia bez papierosa. Potencjalną pomocą dla palaczy, ale nie tyle w leczeniu nikotynizmu, co w redukcji niekorzystnych skutków zdrowotnych tego nałogu, są tzw. produkty heat-not-burn [tzw. podgrzewacze tytoniu – dop. red.]. Pacjenci, którzy zamienili konwencjonalne papierosy na tzw. produkty heat-not-burn, mają znacznie rzadzsze dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Szczególnie te, które związane są z zaburzeniami czynnościowymi czy to górnego, czy dolnego odcinka układu pokarmowego. Na pewno jest to jakaś alternatywa.” – mówiła prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, Kierownik Zakładu Farmacji Klinicznej Opieki Farmaceutycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest po prostu – przestać palić! Łatwo jednak powiedzieć, a trudniej zrobić – wielu palaczy jest tak silnie uzależnionych od nikotyny, że nie daje rady rzucić nałogu, mimo szczerych chęci a nawet mimo leków. Co wtedy? Zamiast dalej palić palacze mogą przyjmować nikotynę bez dymu. Dla tych palaczy, którzy nie mogą rzucić (albo z sobie wiadomych powodów nie chcą rzucić), powstały tzw. urządzenia bezdymne, czyli iqosy (podgrzewacze tytoniu) i e-papierosy. Co to takiego? Dalej dostarczają palaczowi nikotynę, od której jest uzależniony, ale już bez dymu z papierosa. Bo nie spalają tytoniu. W e-papierosach tytoniu nie ma zresztą w ogóle, ponieważ podgrzewają płyn z syntetyczną nikotyną. Zarówno e-papierosy jak i iqosy produkują znacznie mniej toksycznych i rakotwórczych związków niż w czasie palenia papierosa. Ale palacze muszą pamiętać, że takie związki nadal tutaj są, więc nie są to urządzenia obojętne dla ich zdrowia! Mają też nikotynę, więc nie pomagają palaczom wyjśc z nałogu. Mogą być natomiast mniej szkodliwe od papierosów choćby dlatego, że nie ma w nich substancji smolistych. A to już dla palaczy dobry krok w kierunku ograniczenia szkodliwości palenia.

Rzucenie palenia papierosów oraz nałogów w ogóle przynosi same korzyści zdrowotne! I zawsze będzie najlepszym wyborem, jaki można podjąć. Niech w Światowy Dzień Zdrowia wszystkie nałogi pójdą w odstawkę – na cały ten rok!

47-latek był poszukiwany od ośmiu miesięcy!

POMOC POLICJANTA W DRODZE DO SZPITALA