Ostrowiecka gospodarka w dużej mierze oparta jest na mikroprzedsiębiorczości. Targowisko Miejskie, będące jednocześnie największym placem targowym w województwie, bo liczącym powyżej 5-ciu hektarów łącznej powierzchni, jest ważnym punktem na gospodarczej mapie Ostrowca Świętokrzyskiego. Władze samorządowe dbają o rozwój tego miejsca w trosce o handlujących tam oraz robiących zakupy mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, powiatu oraz regionu. Po budowie dwóch nowoczesnych wiat w części placu przy ulicy Słowackiego, przyszedł czas na utwardzenie kostką części targowiska w jego północno – wschodniej części. Prace mające na celu utwardzenie terenu rozpoczną się na początku maja. Dodatkowym udogodnieniem będą powstające w ramach budowy łącznika ulic Furmańskiej i L. Chrzanowskiego miejsca postojowe w tym rejonie.
-Targowisko Miejskie to miejsce wyjątkowe nie tylko dla mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, ale także okolicznych miejscowości – mówi prezydent miasta Jarosław Górczyński. – Ważne jest to, żeby sprzedawcy i kupujący mieli jak najlepsze warunki. Dlatego systematycznie dbamy o jakość i estetykę tego miejsca. W tym tygodniu odbyło się otwarcie ofert w ramach postępowania przetargowego na utwardzenie części placu targowego. Wpłynęło na przetarg 14 ofert, które obecnie są analizowane. Zakres prac obejmuje między innymi położenie 10 155 metrów kwadratowych położenia kostki brukowej. Dodatkowo zostanie zainstalowanych 17 nowych słupów oświetleniowych. Prace będą wykonywane na czynnym obiekcie. Zakończenie realizacji inwestycji przewidujemy pod koniec tego roku. Na to zadanie miasto zabezpieczyło kwotę 2mln. 100 tys. zł. Na utwardzonym placu będzie znajdować się 340 stanowisk dla handlujących. W pobliżu bazaru powstanie 129 miejsc parkingowych. Pragnę przypomnieć, że w ubiegłym roku na początku pandemii wiele miast zamknęło targowiska akurat w okresie przedświątecznym. W Ostrowcu poradziliśmy sobie z tym problemem i handel artykułami rolnymi oraz pierwszej potrzeby odbywał się bez przestojów. Obecnie znowu wprowadzane są obostrzenia związane z pandemią, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby targowica w Ostrowcu funkcjonowała. Oczywiście wsłuchujemy się w decyzję Rządu, ale mam nadzieję, że targowica będzie w najbliższym czasie funkcjonować.
Ciekawostkową jest to, że koszt dla handlujących na targowicy nie był podnoszony od 20 lat i wynosi 2 zł za metr kwadratowy.
-Remont placu będzie prowadzony etapami i to pozwoli na normalne funkcjonowanie tu handlu, jednak na ograniczonym terenie- mówi dyrektor Targowiska Miejskiego Mariusz Kosiarz.– Przenoszenie stanowisk będzie odbywał się blokowo. To powinno złagodzić uciążliwości związane z remontem. Powstanie na targowicy bardzo dobry plac handlowy i z tego się bardzo cieszymy. Zapraszamy przed świętami na zakupy.
Ostrowieckie Targowiska Miejskie to lider w regionie. Na dwóch głównych placach targowych funkcjonuje około tysiąc podmiotów handlowych. Do istniejących hal targowych w 2019 roku doszły jeszcze dwie nowe budowle targowe: hala „Mój Rynek” (1749m² pow.) oraz hala handlowo – usługowa na placu targowym nr. 1 (1528m² pow.) Nowa hala, w odróżnieniu od „Mojego Rynku”, który promuje produkty lokalnych producentów rolno-spożywczych, nakierowana jest na asortyment wielobranżowy oraz usługi. W celu poprawy jakości oferty Targowisk Miejskich w nowej hali targowej obok 29-ciu tradycyjnych stanowisk handlowych, znajdują się 34 boksy handlowo – usługowe o wysokim standardzie wykonania i łącznej powierzchni użytkowej 397m². Na dachach obydwu hal zainstalowano elektrownie fotowoltaiczne o sumarycznej mocy 57 kW. Jednocześnie w fazie wykonawczej będzie niedługo odwodnienie, oświetlenie oraz wykonanie nowej nawierzchni z kostki brukowej na największych placach targowych nr. 3,4 i 5, co znacznie poprawi jakość świadczonych przez Targowiska Miejskie usług. Kompleks targowy w ciągu najbliższych dwóch latach zyska nowe połączenia komunikacyjne z ul. J. Chrzanowskiego oraz z ul. Denkowską, a jeszcze w tym roku dodatkowe miejsca parkingowe, co znacznie usprawni możliwość dokonywania zakupów.