w

Duża frekwencja. Powrót do ostrowieckich szkół

Od poniedziałku 18 stycznia dzieci z klas I – III wróciły do szkół po długiej nieobecności spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią COVID – 19 oraz zakończonymi właśnie feriami. Na 1244 uczniów uczęszczających do ostrowieckich szkół, na poniedziałkowe zajęcia przybyło 1181 spośród nich, czyli 94,94 %. Prezydent miasta Jarosław Górczyński odwiedził ostrowieckie placówki, w tym PSP nr 3, gdzie od 11 stycznia działa instalacja fotowoltaiczna, którą szkoła zyskała jako I nagrodę w konkursie ekologicznym, organizowanym pod hasłem „Pokażę Wam jak o środowisko dbam”.

– Cieszę się, że tak liczna grupa dzieci stawiła się po tak długiej przerwie. Miło jest usłyszeć gwar dziecięcych głosów, wybiegających na szkolne korytarze po dzwonku. Szkoła musi tętnić życiem i nic nie zastąpi bezpośrednich kontaktów. To ważny aspekt w procesie edukacyjnym, który pozwala na większą efektywność nauczania oraz kształtuje ważne w życiu relacje społeczne oraz interpersonalne – mówi prezydent miasta Jarosław Górczyński. – Oczywiście nauka we wszystkich placówkach odbywa się  w reżimie sanitarnym, a każda z ostrowieckich szkół została przygotowana do tego w sposób optymalny.

Dyrektor PSP nr 3 Mariusz Szczerbiński zaprezentował efekty jakie przyniosło tygodniowe działanie umieszczonej na dachu szkoły instalacji fotowoltaicznej.

– Instalacja fotowoltaiczna o mocy 27,47 kWp, zainstalowana na dachu naszej szkoły, składa się z 82 paneli. Została uruchomiona 11 stycznia i już widzimy pierwsze efekty. Do tej pory, czyli tylko w ciągu jednego tygodnia wyprodukowaliśmy 64 kWh energii elektrycznej oraz zredukowaliśmy emisję CO2 o 64 kg. Dodatkowo, przyglądając się symulacji komputerowej zaoszczędziliśmy 0,75 drzewa – wyjaśnia dyrektor PSP nr 3 Mariusz Szczerbiński. – Społeczność naszej szkoły dumna jest z posiadania tego ekologicznego rozwiązania, tym bardziej, że udało nam się je zakupić ze środków, które pozyskaliśmy dzięki kreatywności naszych uczniów zaangażowanych w przygotowanie zgłoszenia w konkursie „Pokażę Wam jak o ekologię dbam”.

Do zakleszczonego kierowcy strażacy musieli się dostać przy użyciu narzędzi hydraulicznych!

Policjanci znaleźli u 18-latka, marihuanę w ilości 3,75 grama!