w

„List do Rodziców – ekologia to nie fanaberia”. Rozstrzygnięto konkurs ekologiczny

Tuż przed świętami rozstrzygnięto konkurs ekologiczny  organizowany pod hasłem  „List do Rodziców – ekologia to nie fanaberia”, a prezydent miasta Jarosław Górczyński spotkał się z laureatami oraz ich rodzicami, by móc osobiście pogratulować im wrażliwości i zaangażowania w promowanie ekologii.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z terenu Ostrowca Świętokrzyskiego i ogłoszony w dwóch kategoriach wiekowych –  uczniowie klas IV-VI oraz VII – VIII. Łącznie wpłynęło 69 prac, w tym 50 z kategorii wiekowej uczniów z klas IV – VI i 19 z klas VII – VIII.

Przedmiotem konkursu, ogłoszonego w ramach zadania „EKO OSTROWIEC” Kampania edukacyjno – informacyjna dotycząca zapobiegania powstawaniu odpadów i właściwego postępowania z odpadami – edycja 2020, było przygotowanie listu do rodziców w celu zwrócenia ich uwagi na ilość wytwarzanych odpadów w gospodarstwie domowym oraz na problem zaśmiecania naszej planety. List miał być jednocześnie prośbą o troskę o naszą planetę. Ideą przyświecającą pomysłodawcom zadania było wykreowanie w ostrowieckich gospodarstwach domowych właściwych wzorców w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów, podwyższenie stanu świadomości ekologicznej wśród mieszkańców Gminy Ostrowiec Świętokrzyski, zachęcenie do uczestnictwa w działaniach mających na celu ochronę i zapobieganie dewastacji środowiska naturalnego oraz kształtowanie kreatywności i wyobraźni dzieci poprzez prace literackie.

– Ilość nadesłanych listów zaskoczyła komisję konkursową. Bardzo cieszę się z tak dużego odzewu i zainteresowania tematem ekologii. Treść listów wskazuje na ogrom pracy jaką włożyły dzieci w przygotowanie listów. Bardzo dziękuję za zaangażowanie i chęć poświęcenia swojego czasu. Wszystkie prace zasłużyły na uwagę i pochwałę – mówi prezydent miasta Jarosław Górczyński. – Nadesłane na konkurs listy są aż „nafaszerowane” szczegółowymi informacji  np. na temat szkodliwości plastiku, korzyści z recyklingu, czy oszczędzania energii elektrycznej. Uczniowie przygotowali do wdrożenia gotowe plany działania dla swoich rodzin – takie swoiste plany dla EKO RODZIN – gotowce, które wskazują jak żyć i nie szkodzić naszej planecie. Doceniam szczególnie fakt, że niektóre listy są bardzo osobiste i widać, że pisane prosto z serca. Mnie osobiście spodobało się kilka haseł: „Najlepsze odpady to te, które w ogóle nie powstają”,  „Zaczynając od nas, możemy jak domino poruszyć ludzkie sumienia”, czy też „Żeby skłonić ludzi do działań, które chronią środowisko należy je uprościć oraz uczynić osobistymi”. Wierzę, że ich przesłanie trafi do ostrowieckich rodzin i z czasem w sposób wymierny wpłynie na ilość generowanych odpadów.

Laureaci konkursu na szczeblu klas IV – VI szkół podstawowych:

I miejsce – Patryk Kaczmarzyk kl. VI b – PSP 10

II miejsce – Oskar Rogowski – Bystroń kl. VI f – PSP 1

III miejsce – Adrian Łepecki kl. VI – Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Częstocicach

Laureaci konkursu na szczeblu klas VII – VIII szkół podstawowych:

I miejsce – Zuzanna Swat kl. VII b – PSP 3

II miejsce – Mateusz Utnik kl. VII c – PSP 3

III miejsce – Oliwia Jaźwiec kl. VII a – PSP 3

Zestawy komputerowe dla szpitala w Ostrowcu. Prezydent miasta przekazał potrzebny sprzęt!

Policjanci zatrzymali 35-letniego mężczyznę, który ukradł puszkę WOŚP z datkami 40 zł.