w

Rozstrzygnięto konkurs „Pokażę Wam jak o środowisko dbam”

Kilkaset ostrowczan zaangażowało się w ogłoszony przez Urząd Miasta konkurs ekologiczny „Pokażę Wam jak o środowisko dbam”. Pierwsze miejsce oraz nagrodę w wysokości 77 000 złotych zdobyła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3, drugie miejsce i 4 tys. złotych PSP nr 5, a trzecie i 2 tys. złotych PSP nr 4. Podsumowanie rywalizacji oraz wręczenie nagród odbyło się w piątek w Urzędzie Miasta.

Główna część pierwszej nagrody  w wysokości 70 000 złotych pozwoli na wykonanie instalacji fotowoltaicznej, a pozostałe 7 000,00 zł na realizację dowolnego przedsięwzięcia ekologicznego – zakup urządzeń, wyposażenia, czy nagród dla osób zaangażowanych w przedsięwzięcie.

Przedmiotem konkursu było przygotowanie przez placówkę pakietu materiałów edukacyjnych, który musiał zawierać trzy elementy – film edukacyjny, piosenkę ekologiczną oraz komiks edukacyjny. Jako cele organizatorzy konkursu wskazali rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska naturalnego w najbliższym otoczeniu, kreowanie pozytywnych wzorów kulturowych w zakresie „JESTEM EKO”, podwyższenie stanu świadomości ekologicznej wśród mieszkańców Gminy Ostrowiec Świętokrzyski, a także wzrost i upowszechnianie wiedzy nt. racjonalnego gospodarowania odpadami, ochrony atmosfery i oszczędzania energii, zachęcanie do uczestnictwa w działaniach mających na celu ochronę i zapobieganie dewastacji środowiska naturalnego oraz rozwijanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań problematyką ochrony środowiska. Swoje prace do konkursu zgłosiły wszystkie gminne placówki, a w przygotowanie gotowych pakietów zaangażowało się duże grono uczniów i opiekunów, ale także rodziców z każdej z nich.

– Ekologia i nauka właściwych postaw jest jednym z naszych priorytetów. W Ostrowcu Świętokrzyskim stawiamy na edukację ekologiczną, która jest prowadzona od najmłodszych lat. Zaczynamy już w przedszkolach, tak by jak najszybciej zyskiwać jak najlepszy poziom świadomości u naszych mieszkańców, zarówno tych małych, ale także, za ich pośrednictwem całych rodzin. Doceniam i cieszę się z udziału w tej ekologicznej rywalizacji tak dużego grona osób – mówi prezydent miasta Jarosław Górczyński. – Jestem pod wrażeniem kreatywności i umiejętności naszej młodzieży i zgłoszonych do konkursu prac, piosenek, filmików i komiksów. Mamy z czego być dumni.

Odbierający nagrody dyrektorzy trzech placówek podkreślali zgodnie wagę znaczenia konkursu w wymiarze długofalowym. Uważają, że tego typu działania przynoszą wymierne korzyści i efektywnie podnoszą świadomość ekologiczną całych społeczności. Mówili też o entuzjazmie swoich podopiecznych biorących udział w konkursie.

Powstaną nowe ozdoby świąteczne i inne inwestycje oświetleniowe

Rozbił szybę, muszlą klozetową ❗️