w

NOWA METODA KRADZIEŻY W OSTROWCU? „UNIJNE DOFINANSOWANIE DO POGRZEBU”

Wciąż zdarzają się przypadki oszustw i kradzieży na szkodę starszych osób. Sprawcy nie mają żadnych skrupułów. Często wykorzystują ufność seniorów okradając ich z oszczędności, nierzadko zbieranych całe życie. Taki przypadek miał miejsce wczoraj w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mężczyzna podający się za pracownika ośrodka pomocy społecznej wszedł do mieszkania 88-letniej kobiety i wykorzystując jej chwilową nieuwagę skradł pieniądze w kwocie 6000 złotych.

Jedną z metod wykorzystywaną przez przestępców, aby dostać się do naszego mieszkania, jest podanie się za tzw. fachowca. Może być to elektryk, hydraulik, pracownik administracji lub urzędnik.  Taki przypadek miał miejsce wczoraj w Ostrowcu Świętokrzyskim. Do mieszkania 88-latki przyszedł mężczyzna podający się za pracownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W trakcie rozmowy fałszywy urzędnik zaoferował kobiecie przydzielenie unijnego dofinansowania do pogrzebu. Kolejno poprosił ją o przedstawienie kilku dokumentów świadczących o jej dochodach. Kobieta pokazała „urzędnikowi” odcinki z renty oraz pieniądze, którymi dysponowała. Kiedy właścicielka mieszkania zajęta była wykonywaniem poleceń mężczyzny, on wykorzystał jej chwilową nieuwagę i ukradł oszczędności. 88-latka straciła 6000 złotych.

Pamiętajmy! Jeżeli obca osoba przedstawi się, jako pracownik jakiejkolwiek instytucji, mamy prawo zażądać przedstawienia stosownej legitymacji. Możemy także telefonicznie sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika. Poprośmy o obecność w czasie wizyty takiego fachowca w naszym mieszkaniu kogoś z członków rodziny lub zaufanego sąsiada.

Warto zainteresować się losem starszych członków rodziny. Należy uprzedzać ich  przed niebezpieczeństwami czyhającymi na seniorów, uczulić na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści.

Apelujemy również do mieszkańców bloków i osiedli mieszkaniowych. W każdej sytuacji budzącej Państwa podejrzenia, co do niezgodnych z prawem intencji nieznanych osób odwiedzających mieszkania, należy powiadomić Policję. Mundurowi sprawdzą każdy sygnał.

Opr. EW

Źródło: KPP Ostrowiec Świętokrzyski

Uwaga na oszustwa „na pracownika MOPS”

31-latek naruszył nietykalność cielesną dzielnicowego!