w

Ostrowiec: Frytki przyczyną pożaru na os. Stawki!

5 września w godzinach rannych doszło do pożaru w kuchni w budynku mieszkalnym wielorodzinnym przy ul. Stawki w Ostrowcu Św. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażaków stwierdzono wyczuwalny swąd spalenizny na klatce schodowej oraz zadymienie. Podczas rozpoznania okazało się, iż, jeden z lokatorów bloku pozostawił potrawę (smażone frytki w oleju) na kuchence gazowej bez dozoru. Po zapaleniu oleju podjął on próbę ugaszenia płonącej potrawy wodą co spowodowało zapalenie wyposażenia kuchni. Pożar został na szczęście ugaszony przez lokatora przed przybyciem zastępów PSP. Działania strażaków polegały na odłączeniu dopływu energii elektrycznej do mieszkania oraz zakręceniu zaworu gazu w mieszkaniu. Następnie oddymieniu mieszkania i klatki schodowej poprzez otwarcie okien. Pomieszczenia sprawdzono miernikiem gazowym, nie wykryto zagrożenia. Pouczono lokatora o zasadach bezpieczeństwa podczas używania kuchenki gazowej. Na tym działania zakończono. Podczas prowadzonych działań mężczyzna został przebadany przez zespół ratownictwa medycznego. Lokator nie uskarżał się na żadne dolegliwości ani też nie miał śladów obrażeń, pozostał na miejscu zdarzenia. Na tym działania zakończono.
Strażacy przypominają, iż nie wolno gasić pożarów olejów wodą! Do gaszenia pożarów potraw służą specjalne gaśnice z oznaczeniem litery „F”. Ewentualnie w razie braku takiej gaśnicy najlepszym materiałem do gaszenia tego typu pożarów jest zwykła ziemia np. doniczkowa.

Aby zapobiegać takim zdarzeniom jak powyższe, należy odpowiednio zareagować. Po pierwsze nie należy panikować, natychmiast odciąć dopływ gazu do kuchenki, a następnie stłumić ogień używając ww. środków gaśniczych lub odcinając dopływ tlenu, poprzez nakrycie naczynia pokrywą czy kocem gaśniczym.

Opracowanie: st. kpt. Sebastian Klaus, KP PSP Ostrowiec Św.

Zdjęcia: archiwum KP PSP Ostrowiec Św.

GROŹNY WYPADEK DROGOWY PRZY UL. CHRZANOWSKIEGO

WĘŻE ZOSTAŁY ZŁAPANE W OSTROWCU! PEŁZAŁY W BUDYNKU GOSPODARCZYM!