w

Darmowe maseczki dla wszystkich mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego

Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Pan Jarosław Górczyński poinformował na swoim profilu facebook o pomyśle rozdawaniu darmowych maseczek dla każdego mieszkańca Ostrowca Świętokrzyskiego. Poniżej informacja na ten temat:

„🔶Mając na uwadze obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej (za pomocą maseczki, lub szalów, szalików) podjąłem decyzję o zamówieniu uszycia w lokalnych firmach szwalniczych, bawełnianych maseczek ochronnych, dla wszystkich mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego.
🔶Maseczki są bawełniane i zamówione w kilku różnych ostrowieckich szwalniach dlatego będą różnić się od siebie fasonem. Wszystkie jednak powinny być uniwersalnego czarnego koloru i wykonane z bawełny. Dzięki czemu maseczka będzie mogła pozostać z nami na długo gdyż można ją będzie wielokrotnie prać. Zaleca się aby maseczki dezynfekować, np. piorąc w 60% po każdym użyciu. Bawełniane maseczki mogą być kilkadziesiąt razy wyprane stąd ich żywotność jest znacznie dłuższa.
🔶 Jestem przekonany, że obowiązek noszenia maseczek pozostanie z nami bardzo długo. Będzie to prawdopodobnie jedno z tych obostrzeń, które zostanie z nami najdłużej, być może na wiele kolejnych miesięcy.
🔶Koperty z maseczkami, od jutra będą roznosić dobrze zabezpieczeni pracownicy ZUMu. Proszę o ułatwianie im pracy i otwieranie drzwi przez domofon. Będą roznoszone w tym i przyszłym tygodniu. Jest to bardzo dużo pracy, zwłaszcza chcąc zachować względy bezpieczeństwa, dlatego proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.
🔶W kopercie znajdzie się również broszura, z której będziemy mogli pozyskać kilka ważnych informacji. Między innymi nr. telefonów do Sanepidu, Urzędu, Straży Miejskiej, Zarządzania kryzysowego, MOPSU. Również o pomocy gospodarczej dla przedsiębiorców, dezynfekcji miejsc publicznych na terenie miasta oraz oczywiście o samej maseczce, jak prawidłowo ją zakładać, jak dezynfekować.
🔶Uważam, że nawet gdy już minie obowiązek noszenia maseczek, to moda, co warto zaznaczyć bardzo rozsądna, zostanie z nami na lata. Co zresztą jest obserwowane w krajach azjatyckich, które jak pamiętamy z niebezpiecznymi dla ludzi wirusami (np. ptasią grypą) z rodziny SARS zmagają się od lat. W tych krajach wiele osób nosi maseczki nawet bez przymusu ich noszenia.
‼️Na koniec proszę i apeluję kolejny raz o przestrzeganie zasad walki z koronawirusem, bo wszystko wskazuje, że jest to długi proces i wiele nawyków będzie musiało z nami zostać na długo. Pamiętajmy o higienie rąk, o maseczkach w miejscach publicznych o zachowaniu odległości podczas rozmowy, nie wychodzeniu z domu bez potrzeby, ale przede wszystkim pamiętajmy o wzajemnym szacunku do siebie i pomocy tym, którzy jej potrzebują, a często wstydzą się o nią poprosić. „

W województwie świętokrzyskim potwierdzono 3 kolejne przypadki zakażenia koronawirusem, zmarła też kolejna osoba chora na COVID-19

13 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie świętokrzyskim!