w

Zakupy wykonane sprzed komputera czy telefonu również mogą okazać się niebezpieczne. Policja ostrzega!

Coraz częściej Internet wykorzystywany jest przez nas do robienia zakupów. W dobie epidemii jest to możliwość załatwienia wielu spraw bez wychodzenia z domu. Pamiętajmy jednak o kilku zasadach, wygodne zakupy wykonane sprzed komputera czy telefonu również mogą okazać się niebezpieczne.

Zaostrzone przepisy związane z panującą pandemią koronawirusa nakazują nam pozostanie w domach. Ograniczanie bezpośrednich kontaktów ludzi jest niezwykle istotne, stanowi sposób na ograniczenie ilości zachorowań. Z pomocą przychodzi nam Internet, za pomocą którego możemy robić zakupy bez wychodzenia z domu. Wydawałoby się, że jest to rozwiązanie idealne. Pamiętajmy jednak o kilku zasadach, by bezpieczne zakupy z domu nie okazały się dla nas innym zagrożeniem.

Pamiętajmy, że każdy internetowy sklep możemy sprawdzić:

  • komentarze innych klientów na temat danego sprzedawcy internetowego (to cenne źródło informacji nt. wiarygodności sprzedawcy).
  • czy strona sprzedawcy internetowego jest właściwie zabezpieczona (czy jest nawiązana komunikacja z użyciem szyfrowania – początek adresu winien zaczynać się od skrótu: „https”).
  • czy sprzedawca internetowy wykorzystuje do przeprowadzenia transakcji znanego operatora płatności internetowych (profesjonalnych sprzedawców internetowych obsługują bezpieczni operatorzy płatności internetowych, którzy także weryfikują swoich klientów).
  • zachowaj szczególną ostrożność, w sytuacji kiedy sprzedawca nie korzysta z usług operatora płatności internetowych, a rachunek bankowy prześle za pośrednictwem e-mail.
  • datę uruchomienia sklepu internetowego tj. daty zarejestrowania domeny sklepu, co może być istotne w obecnej sytuacji (często zdarza się, że przestępcy otwierają fałszywe sklepy).
  • unikaj płacenia za towar lub usługę kartą płatniczą bezpośrednio na stronie internetowej sklepu
  • uważaj na fałszywe strony bankowe, czytaj uważnie wiadomości przesyłane przez twój bank podczas płatności
  • pamiętaj, że „okazje” w Internecie się nie zdarzają

Korzystajmy z Internetu uważnie!

Sześć zakażeń koronawirusem w województwie świętokrzyskim

Pożar traw w Brzóstowie w gm. Ćmielów