w ,

Szkoły będą zamknięte do świąt wielkanocnych❗

Premier Morawiecki potwierdził oficjalnie to, o czym mówiło się od kilku dni – lekcje w szkołach będą wstrzymane do Wielkanocy. Od piątku w Polsce obowiązuje stan epidemii.

– To trudna decyzja, ale potrzebna, żeby nie doszło do bardzo szerokiego rozprzestrzenienia się koronawirusa – tak premier uzasadnia decyzję o zawieszeniu lekcji w szkołach do Wielkanocy.

– Nasza narodowa kwarantanna, jednocześnie tęsknota za normalnością, nie może oznaczać tego, że będziemy luzowali sobie nasze reguły. Nie. Najbliższe dwa-trzy tygodnie, do świąt muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny. W ten sposób chronimy jedni drugich i społeczna izolacja bardzo pomaga – mówił premier Morawiecki.

Od 25 marca nauczyciele i uczniowie będą mieli obowiązek realizacji programu. Zajęcia przez internet będą odbywały się regularnie.

– Dziękuję nauczycielom, dzieciom, rodzicom, młodzieży, którzy uczestniczycie w zdalnych lekcjach. Dzisiaj to ponad 90 procent. To bardzo ważne, żeby tego czasu nie zmarnować. To nie czas dodatkowych wakacji tylko wyciszenia narodowego – podkreślał szef rządu. – Ta nasza kwarantanna narodowa i jednocześnie tęsknota za normalnością nie będzie oznaczała luzowania reguł. Te najbliższe tygodnie do świąt muszą być czasem zbiorowej dyscypliny – zaznaczał Morawiecki.

– 92 proc. szkół korzysta z e-learningu – poinformował minister edukacji. – Egzaminy nie zostaną przełożone, a rok szkolny nie zostanie wydłużony – zapowiedział minister.

Jednocześnie premier poinformował o wprowadzeniu w piątek stanu epidemii. Przypomnijmy, że do tej pory w Polsce obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego.

Czym się różni stan epidemii od stanu zagrożenia epidemicznego?

Praktyczna różnica między tymi stanami sprowadza się do strefy zero. To obszar bezpośrednio wokół ogniska wirusa, w stanie epidemii podlegający ścisłym ograniczeniom i kontroli. Strefami zero mogą być miasta lub regiony. Możliwe konsekwencje stanu epidemii to zamknięcie miast, zakaz wyjazdu lub wjazdu.

Będą kary za nie stosowanie się do zasad kwarantanny❗️

Prezydent Andrzej Duda chce 3 miesięcy zwolnienia ze składek ZUS